Aralık 8, 2023
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Kripto Para

İNGİLTERE’DE, KRIPTONUN SOSYAL MEDYADA TANITILMASI SORUNU

Sosyal

Sosyal medya influencer’ları İngiltere finansal reklamcılık kuralları kapsamına giriyor ve haziran ayı sonunda Finansal Hizmetler ve Piyasalar Yasası’nın onaylanmasıyla kripto tanıtımları gözetimine ait sorumluluğu üstlenen Finansal Yürütme Otoritesi (FCA) tarafından onay alamazlarsa yasaları ihlal ediyor olacaklar.

Otorite, doğrudan firma tarafından herhangi bir ödeme almadan daha sonra işe alınma veya daha fazla görüntülenme alma umuduyla tanıtım yapan influencer’ların gözetim kapsamına girdiğini belirtiyor.
Bu demek oluyor ki yetkililerden onay almadan finansal tanıtımlarını ilerletmeleri durumunda “yasa dışı” bir iş yapıyor olarak değerlendirilebilirler.
Aslında FCA’nın bu göreve gelmesinden önce bile sosyal medya kripto destekçilerinin baskı altında olduğu biliniyor. Örneğin, geçtiğimiz yıl İngiltere'nin Love Island adlı reality show’unun eski yarışmacıları Jessica ve Eve Gale, reklam endüstrisinin düzenleyici kuruluşu olan Reklam Standartları Kurumu tarafından, Instagram takipçilerini kripto destekli gönderilerle yanıltmayı bırakmaları konusunda uyarılmışlardı.
FCA, kripto sektörüne yönelik promosyon kurallarını haziran ayında yayımladı ve airdrop’lar gibi ürünleri finansal teşviklerle tanıtmanın yasaklanabileceğini belirtti. Kripto şirketlerinin reklamlarında risk uyarılarına ihtiyaç duyulduğunu da ekledi. Kayıtlı kripto şirketleri, yeni finansal tanıtım düzeni ekim ayında yürürlüğe girdikten sonra sınırlı bir süreliğine kendi reklamlarını onaylayabilecekler.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video