Şubat 22, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Kripto Para

FBI’IN ARANANLAR LİSTESİNDEKİ TEK KADIN

aranan

Kripto para furyasının ilk günlerinde kurduğu OneCoin’le dünyanın dört bir yanından binlerce insandan 4 milyar dolardan fazla para topladı. Mütevazı bir göçmen ailesinin çocuğuyken bir anda milyarderliğe uzandı. OneCoin’in bir dolandırıcılık olduğu ortaya çıkınca da bir uçağa bindi ve kendisinden bir daha haber alınamadı. İşte tüm dünyada aranan “Kripto Kraliçesi”nin hikâyesi…

Dünyanın en ünlü gösteri mekânlarından biri olan Londra'daki Wembley Arena'da herkes, nefesini tutmuş onu bekliyordu.
Bir anda ortalık karardı, sahnede bir ışık parladı ve Alicia Keys'in "Girl on Fire" (Alev Almış Kız) şarkısı eşliğinde bir kadın göründü. Üzerinde koyu kırmızı, siyah parlak taşlarla süslenmiş bir balo elbisesi vardı.
Şarkıda, "Bir kız gibi görünüyor ama o bir alev. O kadar parlak ki gözlerini yakabilir, sen iyisi mi diğer tarafa bak..." deniyordu.
O sırada takvimler Haziran 2016'yı gösteriyordu. Kripto Para kavramı henüz yeni yeni tanınıyor, geleceğin burada olduğu söyleniyor, yatırımcılar piyasaya girmek için birbiriyle yarışıyordu.
Sahnedeki kadının adı Ruja Ignatova'ydı ama sektördeki çoğu kişi onu "Kripto Kraliçesi" olarak biliyordu. Ignatova, kurucusu olduğu OneCoin isimli şirketin, Bitcoin'in en güçlü rakiplerinden biri olacağını söylüyordu.
Ignatova'nın "İki yıl sonra kimse Bitcoin'in adını bile ağzına almayacak" sözlerinin ardından Wembley, alkışlar ve ıslıklarla yıkılıyordu.
Bu etkinlikten 16 ay sonra Ignatova, Bulgaristan'ın başkenti Sofya'dan kalkan bir uçağa bindi ve ortadan kayboldu. O günden beri Ignatova'yı gören olmadı.

FBI’IN ARANANLAR LİSTESİNDEKİ TEK KADIN

Ignatova, şu an dünyanın en azılı suçlularından biri olarak aranıyor. ABD'li federal savcılar, OneCoin'in bir saadet zinciri olduğunu, Kripto Kraliçesi'nin hem ABD'de hem de dünyanın çeşitli yerlerinde birçok yatırımcıyı 4 milyar dolardan fazla dolandırdığını öne sürüyor.
Savcılar OneCoin'i "bugüne kadar hayata geçirilmiş en büyük uluslararası dolandırıcılık şebekelerinden biri" olarak nitelendiriyor.
Ignatova, şu an FBI'ın "en çok aranan 10 kaçak" listesinin üyelerinden biri; hatta çoğunluğunu çete liderleri ve katillerin oluşturduğu bu listedeki tek kadın. (Listenin oluşturulduğu 1950'den bu yana gelmiş geçmiş 529 kaçak arasında da sadece 11 kadın var.)
Ignatova aynı zamanda Avrupa'nın da en çok arananları arasında yer alıyor.

“TEK BİR AMAÇLARI VARDI…”

New York Güney Bölge Savcısı Damian Williams, geçtiğimiz ay yaptığı bir yazılı açıklamada, "Ignatova ve ortakları OneCoin'in 'Bitcoin katili' olacağı iddiasıyla hiçbir şeyden şüphelenmeyen kurbanları milyarlarca dolandırdı. Gerçekte OneCoin'ler tamamen değersizdi. Yalanlarını tasarlarken tek bir amaçları vardı: Dünyanın dört bir yanındaki sıradan insanların zorluklarla kazandıkları paralarını ellerinden almak" ifadelerini kullandı.
Ignatova, Ekim 2017'de ortadan kaybolduktan sonra fotoğrafları kolluk güçlerinin internet sitelerinden dünya basınının manşetlerine taşındı.
FBI'ın arananlar posterinin en altında şu ifadeler yer alıyordu: "Ignatova'nın silahlı muhafızlarla ve/ya yardımcılarla birlikte seyahat ettiğine inanılıyor. Estetik ameliyat geçirmiş ya da buna benzer bir yolla görüntüsünü değiştirmiş olabilir."
FBI, arananlar listesindeki kişilerin suç sicillerinin kabarıklığına ve ne derece tehlikeli olduklarına göre seçildiğini belirtiyor. Bir diğer kriter de kaçakların tanınırlık düzeyi.

KENDİ ARALARINDAKİ YAZIŞMALARDA İLK GÜNDEN BELLİYMİŞ

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video