Nisan 13, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Gündem

GÜNLÜK PİYASA ANALİZİ –  25.1.2023

GÜNDEM

GÜNDEM VE PİYASALARA BAKIŞ

Ne Oldu?

*Ticaret Bakanı Muş: Türkiye'nin üretim kapasitesi, Venezuela'nın zengin doğal kaynakları bize yapabileceğimiz kayda değer bir potansiyel sunmaktadır.
*ABD: Finlandiya ve İsveç'in ilk fırsatta birlikte NATO'ya üye olmalarını destekliyoruz.
*ABD Hazine Bakanı Yellen, federal hükümetin 31,4 trilyon dolarlık borç limitine ulaşmasıyla ülkenin temerrüde düşmesini önlemek için yeni tedbirlerin uygulamaya konulduğunu bildirdi.
*Avrupa Parlamentosu komitesi, bankaların risklere karşı ellerindeki kripto varlıkları tamamen karşılamaya yetecek kadar sermaye tutmaları şartını getirecek düzenlemeyi onayladı.
*ABD Adalet Bakanlığı, 8 eyaletin başsavcısı ile dijital reklamcılık sektöründeki hakimiyetinin rekabete zarar verdiği iddiasıyla Google'a dava açtı.
*Avustralya'da enflasyon, 2022 yılının son çeyreğinde %7,8 oldu.
Ne Olacak?

*Yurt içinde Kapasite Kullanım Oranı ve İmalat Güven Endeksi açıklanacak.
*MGK Toplantısı bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşecek.
*Yılın ilk Enflasyon Raporu Toplantısı yarın yapılacak.
*Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, 25 – 26 Ocak'ta Belçika'nın başkenti Brüksel'de temaslarda bulunacak.

EUR/USD

EURUSD paritesi yükselen kanalının üzerinde fiyatlanıyor. Dün Euro Bölgesi'nde takip edilen imalat PMI verisi beklentilerin üzerinde 48,8 olurken hizmet PMI verisi eşik seviyeyi de aşarak 50,2 oldu. Euro Bölgesi'nde makroekonomik verilerin güçlü gelmesi ve ECB'nin şahin tutumu yatırımcıların resesyon endişelerini dindiriyor. ABD'de ise imalat PMI 46,8 ve hizmet PMI 46,6 ile eşik değerin altında kaldı. Bugün Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya'da Ifo İş İklimi Endeksi takip edilecekken yayımlanacak ECB Toplantı Tutanaklarında da faiz artırım patikasına ilişkin ipucu aranacak. ABD'de ise veri gündemi sakin.
Destekler: 1.0851 - 1.0805 - 1.0774 Dirençler: 1.0902 - 1.0949 - 1.0995

USD/TRY

Dolar/TL dar bantta fiyatlanıyor. Yurt içinde dün Hazine ve Maliye Bakanı Nebati vergi, ceza ve faiz borçlarını yapılandırma programına ilişkin detayları açıkladı. Bugün ise kapasite kullanım oranı ve imalat güveni verileri yakından takip edilecek. ABD'de ise dün gözler PMI verilerindeydi. Buna göre imalat PMI 46,8 ve hizmet PMI 46,6 ile beklentileri hafif aşarken eşik değer olan 50'nin altında kaldı. PMI verilerinin eşik değerin altında kalması Fed'in faiz artırımlarına agresif olamayacağı beklentisiyle risk iştahını destekleyebilir. Yatırımcılar 1 Şubat'ta gerçekleşecek FOMC toplantısında 25 baz puanlık artışa kesin gözüyle bakılıyor.
Destekler: 18.77 - 18.74 - 18.70 Dirençler: 18.82 - 18.86 - 18.90

XAU/USD

Ons altında yükselin kanalın içine doğru geri çekilme takip ediliyor. Dün gözler ABD'de açıklanan öncü PMI verilerindeydi. Buna göre imalat PMI verisi 46,8 ve hizmet PMI verisi 46,6 ile beklentilerin üzerinde gerçekleşse de eşik değer olan 50'nin altında kaldı. PMI verilerinin eşik değerin altında kalması Fed'in faiz artırımlarında agresif olamayacağı beklentisiyle risk iştahını destekleyebilir. Teknik olarak 50 periyotluk hareketli ortalamadan destek bulan ons altında yükselen kanalın üst bandı direnç olarak izlenebilir. Çin piyasalarının tatil nedeniyle kapalı olduğu haftada ons altın temkinli seyredebilir.
Destekler: 1920 - 1908 - 1894 Dirençler: 1936 - 1949 - 1964

BRENT

Brent petrol dar bantta fiyatlanıyor. Piyasalar bugün açıklanacak ABD haftalık ham petrol stokları verisini bekliyor. Stokların hafif artış göstermesi beklenirken beklentinin altında gerçekleşecek veri petrol talebinin güçlü seyrettiği mesajını verebilir. Dün açıklanan ABD PMI verileri ekonomik aktivitenin hafif arttığına işaret etti. Öte yandan ABD Başkanı Biden'ın stratejik petrol rezervindeki yetkisini sınırlayan yasaya veto edeceği bildiriliyor. Arz tarafında ise Bloomberg'ün haberine göre OPEC+'ın Şubat ayında petrol üretimini sabit tutması bekleniyor. Çin piyasalarının kapalı olduğu haftada petrolün yatay seyrinin devamı beklenebilir.
Destekler: 85.38 - 83.67 - 81.34 Dirençler: 87.03 - 88.27 - 89.89

KÜRESEL ENDEKSLER

ABD endeksleri dünü karışık tamamladı. Dow Jones %0,3 yükselirken, S&P500 %0,1 ve Nasdaq %0,3 değer kaybetti. Bu sabah ABD vadeliler kayıpları sürdürüyor. Asya piyasaları ise Çin'in kapalı olduğu günü pozitif tamamlamaya hazırlanıyor.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video