Haziran 15, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Kripto Para

ETHEREUM’UN GÜNLÜK İŞLEM ÜCRETLERİ 8 AYIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNDE

İşlem

İşlem hacmine göre dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi ether’in (ETH) ana platformu ve dünyanın en büyük programlanabilir blok zinciri Ethereum, sekiz aydır ilk kez bu kadar ucuz.

Blok zinciri analiz firması CryptoQuant tarafından izlenen verilere göre, kullanıcılar tarafından Ethereum’da işlem yapmak için ödenen toplam günlük ücretler pazar günü itibarıyla 1,719 ETH’ye geriledi. Yaklaşık 2,8 milyon dolar değerindeki bu tutar, 26 Aralık’tan bu yana görülen en düşük seviye. Günlük toplam ücret, 5 Mayıs’ta 16,720 ETH’ye ulaşarak yılın en yüksek seviyesini görmüştü.

Ethereum, işlemlerin gerçekleştiği blokları oluşturmak ve doğrulamak için madenciler yerine doğrulayıcıları içeren bir proof-of-stake mekanizması kullanır. Bu nedenle, en az 32 ETH stake ederek ağın güvenliğini sağlamaya yardımcı olan doğrulayıcılar, tam ücret yerine taban ücreti alırlar. Bu sırada taban ücret yakılır ve ETH dolaşımdan çıkarılır.

Ödenen toplam ücretlerdeki düşüş, düşük ağ kullanımını temsil eder çünkü ücretler ağdaki etkinlik seviyesine, özellikle de bekleyen işlemlerin sayısına göre belirlenir.

Bununla birlikte, ücretlerdeki bu düşüş Ethereum için uzun vadeli bir gelişme olan layer-2 ölçeklendirme çözümlerinin artan popülaritesinden kaynaklanıyor olabilir.

Friend.tech Furyası

FalconX’in araştırma başkanı David Lawant, geçtiğimiz hafta şunları söyledi: “10 Ağustos’ta Friend.tech’in piyasaya sürülmesinden bu yana Ethereum L1 ücretleri, yıllık ortalamanın yüzde 25 altına geriledi. Bu da CryptoKitties ve Yuga Labs sebebiyle Ethereum ağının geçici olarak tıkandığı zamanlara zıt bir durum oluşturdu.”

“Daha geniş bir açıdan bakarsak, böylesine ilgi çeken bir uygulamanın blok zinciri ağını tıkamadan işlevini yerine getirmesi gerçekten cesaret verici. Elbette bu, Ethereum L2 ölçeklenebilirlik çözümlerinin başarısından kaynaklanıyor. Friend.tech, Coinbase’in Optimism yığınını kullanan L2 zinciri Base’in üzerine inşa edildi.”

10 Ağustos’ta piyasaya sürülen Friend.tech, iki hafta içerisinde 100 binden fazla kullanıcıya ulaşarak 25 milyon dolardan fazla gelir elde etti. Optimism, Arbitrum ve Base gibi layer-2 çözümleri, Ethereum’un ölçeklendirilmesine yardımcı olarak tıkanıklıkları azaltır ve ana ağdaki işlem maliyetlerini kontrol altında tutar.

Ölçeklendirmenin Meyveleri

Analiz firması IntoTheBlock tarafından izlenen verilere göre, Optimism ana ağındaki günlük işlem sayısı 15 Ağustos’ta yaklaşık 900 bin işlemle tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Hatta Ethereum ana ağı ile Optimism’in roll-up teknolojisi kullanılarak layer- 2 ağları arasında gerçekleştirilen işlem sayısı, bu ayın başlarında şimdiye kadarki ikinci en yüksek değerine ulaştı.

IntoTheBlock, 18 Ağustos tarihli haftalık bülteninde “L2’ler arasındaki rekabet arttıkça, durum Ethereum’un lehine oluyor” ifadelerini kullandı.

KAYNAK

Twitter
Instagram
KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video