Haziran 24, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Kripto Para

ÇİN, YENİ KRIPTO YASA DÜZENLEMESİNİ DUYURDU

yasa
Çin’in kripto konusundaki katı politikasının bir parçası olarak ülkenin yüksek mahkemesinin yeni bir kararı bulunuyor. Mahkeme, yasa dışı fonlama konusundaki hukuki yorumunu dijital para işlemlerini de içerecek şekilde yeniden düzenliyor.
Çin yüksek mahkemesi, ‘Yasa dışı kaynak yaratmayla ilgili ceza davalarında hukukun özel uygulamasına ilişkin çeşitli konularda yüksek mahkemenin yorumunun değiştirilmesine ilişkin kararın düzenlenmiş versiyonunu yayımladı.
Yapılan karar düzenlemesi doğrultusunda yasa dışı fon toplamaya ilişkin suçluların hapis cezasına çarptırılma ihtimali de bulunuyor. Yerel basın haberlerine göre yasanın orijinal özelliklerinden dördü değişmedi ancak suç, çevrimiçi kredi, dijital para işlemleri ve finansal kiralama gibi konulara ilişkin maddeler karara eklendi.
Bu yeni hukuki yoruma göre, kripto para işlemlerinin dahil edilmesinin bir sonucu olarak dijital para birimleri adıyla halktan illegal yolla para topladığı tespit edilen kişi veya kurumlar, düzenlenmiş yasa çerçevesinde cezalandırılabilecek. Yeni kanun 1 Mart 2022’de yürürlüğe girecek.
Çin’in yıllardır kripto ilişkili faaliyetlere karşı koyduğu onlarca yasak, ülkenin katı kripto politikasının pek değişmediğini gösteriyor. Konuyla ilgili ülkedeki en önemli gelişmelerden biri ise 2021 yılında düzenleyicilerden oluşan bir komitenin kriptoyla ilgili tüm faaliyetlere genel bir yasak koymasıydı.

TÜM FAALİYETLER YASA DIŞIYDI

Yeni kurallar, ülkedeki tüm kripto işlemlerinin yasa dışı olduğunu beyan etmişti ve yabancı borsaların ülkede herhangi bir hizmet vermesini de yasaklamıştı. O zamandan beri devlet düzenleyicileri bu politikaları uygulamaya devam etti ve madencilik ve alım-satım işlemlerinin çoğunu ülkede yasakladı.

KAYNAK

Twitter
Instagram
KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video