Aralık 8, 2023
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Kripto Para

CFTC’DEN KRIPTO PARA DOLANDIRICILIĞI SUÇLAMASI

CFTC

ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC), Kaliforniyalı şirket Justby International Auctions’a kripto para dolandırıcılığı davası açtı.

CFTC 22 Haziran tarihinde resmi web sitesi üzerinden yayınladığı gönderide, Kaliforniya merkezli yatırım şirketi Justby International Auctions ve şirket sahibi Cunwen Zhu’ya 29’dan fazla müşterinin 1,3 milyon dolardan fazla varlığını amacı dışında kullanma ve kripto para dolandırıcılığı suçlarından dava açtığını duyurdu.
CFTC’nin açıklamalarına göre şirket ve Cunwen Zhu, “domuz kasaplığı” olarak bilinen ve faillerin kurbanlarla duygusal ilişkiler kurarak onları istismar etmesine dayalı bir dolandırıcılık sistemi kullanıyordu.
Açıklamalara göre failler Nisan 2021 tarihinden yaklaşık 1 yıl boyunca ilgili faaliyetleri yürüttüğü belirtilirken potansiyel kurbanları kripto para, forex ve emtia ticaretleri için kandırarak yatırım yapmalarını sağladı. Ancak söz konusu yatırım yapmak için alınan müşteri fonları Cunwen Zhu ve diğer şirket çalışanlarının kişisel harcamaları için kullanıldı.
Kurum, Cunwen Zhu ve Justby hakkında dolandırılan kurbanlar için tazminat, haksız kazançların geri iadesi, para cezası, ticaret yasakları ve kalıcı ihtiyati tedbir talebinde bulundu.
CFTC ilk defa bir domuz kasaplığı yöntemi ile ilgili bir dolandırıcılık davasında yer alırken kurum yetkilisi Ian McGinley, insanların pandeminin getirdiği yalnızlık hissinden kurtulmak için çevrim içi platformlarda daha fazla zaman geçirdiğini ve dolandırıcıların bu mecrada bir fırsat gördüklerini belirtti.
Öte yandan Zhu’nun nisan ayı ortasında ABD tarafından benzer bir davranış nedeniyle elektronik dolandırıcılıkla suçlandığı da bildirildi.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video