Aralık 10, 2023
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Kripto Para

“BITCOIN’İN 2021’DEKİ ÇÖKÜŞÜNE ALAMEDA RESEARCH SEBEP OLDU”

Alameda

Sam Bankman-Fried’a ait şirketin iç işlerini ortaya çıkarmak isteyen eski bir çalışan, Alameda Research’ün 2021 yılında yaşanan Bitcoin çöküşüyle ilgisi olduğunu iddia etti. Söylediğine göre, Bitcoin’in yüzde 87’nin üzerinde düşmesinde Alameda’nın payı bulunuyor.

21 Ekim 2021’de kripto borsası Binance.US’de listelenen Bitcoin, diğer piyasalarda herhangi bir sorun olmamasına rağmen birkaç dakika içerisinde olağanüstü bir düşüş yaşamıştı.

O sırada 65,760 dolar olan BTC, eski seviyesine dönmeden hemen önce birkaç dakikada 8,200 dolara kadar düştü. Binance.US sözcüsü, bu çöküşün “Kurumsal yatırımcılardan birinin” trade sistemlerinde hataya yol açması sebebiyle gerçekleştiğini bildirmişti.

Yatırımcının gerçek kimliği şu ana kadar bir sır olarak kaldı ancak eski bir Alameda Research çalışanının yaptığı paylaşımlar, ticaret firmasının kargaşanın sebebi olabileceğini gösteriyor

Manuel trading hatası

Baradwaj, Alameda’da işlemlerin çoğu algoritmalar kullanılarak gerçekleştirilse de piyasanın volatil olduğu zamanlarda yatırımcıların manuel olarak emir oluşturabileceklerini iddia ediyor. 2021’deki karmaşa da bu yüzden yaşanıyor.

Paylaşımlarda şu ifadeler yer alıyor: “Yatırımcı, bir BTC bloğu satmaya çalışırken emri manuel trading sistemimiz aracılığıyla oluşturuyor. Gözden kaçırdığı şey ise ondalık kısmını ayarlayamamış olması. Böylece BTC’yi mevcut piyasa fiyatı yerine birkaç kuruşa satıyor.”

Arbitraj trader’ları yanlış fiyatlandırmadan hızlı bir şekilde yararlanarak Bitcoin’i normal seviyesine getiriyor ancak Alameda milyonlarca dolarlık zarara giriyor.

“Alameda’nın fat-finger trade’inde yaşadığı kayıp oldukça yüksekti, hatta on milyonları buldu. Ancak yanlışlıkla olan bir durum olduğu için ek kontroller uygulamak dışında yapılabilecek pek bir şey yoktu.”

Buradaki fat-finger trade (Tombul parmak), alım satım işlemleri sırasında gerçekleşen kullanıcı kaynaklı hataları ifade eder. Eksik veya fazla sıfır koyma, yanlış tuşa basma gibi hatalar buna örnek verilebilir.

KAYNAK

Instagram
KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video