Aralık 8, 2023
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Kripto Para

BİRLEŞİK KRALLIK’TA KRIPTO PARA YASALARI ONAYLANDI

Birleşik

Birleşik Krallık’ta kripto paralar ve stablecoin’leri düzenleyecek yasa tasarısı kraliyet onayı aldı ve böylelikle yasalaştı.

Birleşik Krallık hükümeti, finansal hizmetler sektöründe reform yapılmasına yönelik yeni bir yasanın Kraliyet Onayı aldığını, yani yasalaştığını duyurdu.
Finansal Hizmetler ve Piyasalar Yasası 2023 isimli yasa, küresel olarak rekabet edebilen ve Birleşik Krallık ekonomisini destekleyen açık, sürdürülebilir ve teknolojik olarak gelişmiş bir finansal hizmetler sektörü oluşturmayı amaçlıyor.
Yasa, Birleşik Krallık’a daha önce AB tarafından belirlenen finansal hizmetler düzenlemesi üzerinde daha fazla kontrol sağlıyor. Ayrıca Solvency II kurallarının değiştirilmesi için yeni yetkiler getirmekte olup, bu da üretken yatırım ve inovasyon için yaklaşık 100 milyar Sterlin serbest bırakabilir.
Yasa aynı zamanda Birleşik Krallık ekonomisinin büyümesini ve uluslararası rekabet gücünü kolaylaştırmak için finansal düzenleyicilere yeni hedefler koymakta ve bunların denetimini ve hesap verebilirliğini artırmayı amaçlamakta.
Yasanın en önemli özelliklerinden biri, Birleşik Krallık’ta güvenli bir şekilde benimsenmelerini desteklemek için kripto para birimleri ve stablecoin'ler gibi kripto varlıkların düzenlenmesine olanak sağlamasıdır. Yasa ayrıca, finansal piyasalarda blok zinciri gibi yeni teknolojilerin kullanılmasına izin verebilecek ‘Sandbox’lar’ da oluşturuyor.
Ülkenin Hazine Ekonomi Bakanı Andrew Griffith, yasanın milyarlarca dolarlık yatırımın önünü açacak ve Birleşik Krallık’ı şirketlerin halka açılması için daha iyi bir yer haline getirecek dönüm noktası niteliğinde bir mevzuat olduğunu söyledi. Griffith, 2023’ün Birleşik Krallık’ın finansal hizmetlerinde reform yapılması için önemli bir yıl olacağını belirtti.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video