Temmuz 20, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Kripto Para

“BAZI KRIPTO PARA BORSALARI İFLAS ETTİ”

para

Son dönemde kripto paralarda gerçekleşen sert düşüş borsaları zora soktu. Dünyanın en büyük ikinci kripto para borsası olan FTX’in kurucusu ve CEO’su Sam Bankman-Fried’den iflas açıklaması geldi.

Mayıs ayı başlarında Terra ekosisteminin yerel kripto parası Luna ve sabit dijital varlığı UST’nin çöküşü piyasada zincirleme düşüşü tetiklemişti. Terra kurucularının UST’nin sabitliğini koruyabilmek için elinde tuttuğu 3.2 milyar dolar değerindeki Bitcoin’i satmasıyla birlikte en yüksek hacimli dijital varlık Bitcoin ani düşüşe sahne olmuştu.

BITCOIN YÜZDE 55 ORANINDA DEĞER KAYBETTİ 

5 Mayıs tarihinde Bitcoin yaklaşık olarak 40 bin dolar seviyelerinden hızla geri çekilerek 18 Haziran’da 17 bin 622 dolara kadar inerek 1.5 yılın en düşük seviyesini test etmişti. Bu gelişmeyle birlikte Bitcoin’de değer kaybı yüzde 55 oranında gerçekleşmişti.
Luna ve UST’nin değerinin sıfırlanması dijital varlık piyasasında birçok yatırımcının parasının buhar olmasına yol açarken, geçtiğimiz haftalarda kripto para fonlama şirketi Celsius Network’ün para çekme işlemlerini askıya almasıyla Bitcoin ve Ethereum başta olmak üzere tüm dijital varlıklarda düşüş eğilimi hızlanmıştı. 

SERT DÜŞÜŞLER KRİPTO PARA BORSALARINI ZORA SOKTU 

Dijital varlık piyasasında gerçekleşen sert düşüşlerle birlikte kripto para borsaları da zor bir durum içerisine girdi. Piyasada yoğun satışın yaşanmasıyla birlikte pek çok düşük hacimli kripto para borsasının iflas ettiği ortaya çıktı. 

ÜNLÜ CEO’DAN DİKKAT ÇEKEN İFLAS AÇIKLAMASI 

Geçtiğimiz gün Forbes’a konuşan FTX CEO’su Sam Bankman-Fried'den yatırımcıları tedirgin eden bir açıklama geldi. Bankman-Fried birkaç küçük ölçekli kripto para borsasının gizlice iflas ettiğini açıklarken, önümüzdeki süreçte iflas eden kripto para şirketi sayısının artacağını söyledi. Ünlü CEO’nun açıklamaları piyasada adeta bomba etkisi yarattı. 
Kripto para şirketlerinin son iki yılda kontrolsüz bir şekilde büyüdüğünü açıklayan FTX CEO’su, şirketlerin çift haneli yüksek getiri vaatlerini sürdüremediklerinden dolayı iflasın eşiğine geldiğini söyledi. 

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video