Haziran 15, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Kripto Para

AVRUPA BİRLİĞİ KRIPTONUN ÇEVRESEL ZARARLARINI ARAŞTIRIYOR

Avrupa

Avrupa Komisyonu, çevreye “Önemli derecede zarar” veren kripto para birimlerinin etkilerini hafifletmek amacıyla 800 bin euro (842 bin dolar) değerinde bir sözleşme yayımladı.

Tekliflerin 10 Kasım’da kapandığı çalışmanın amacı kriptonun iklim değişikliği üzerindeki etkisini azaltmak adına AB politikalarını düzenlemek ve blok zincirlerinde enerji verimliliği sağlayacak yeni standartlar oluşturmak.

“Kripto varlıkların iklim ve çevre üzerinde önemli zararlara sebep olabileceğine dair kanıtlar var” diyen komisyon, bu varlıkların bloğun sera gazı emisyonlarını azaltma hedefini baltaladığını öne sürdü.

AB milletvekilleri, Bitcoin gibi blok zincirlerini destekleyen ve tabiri caizse enerji sömüren proof-of-work mekanizmasına karşı endişelerini dile getirdi.

MiCA bu konuyla alakalı nasıl bir duruş sergiliyor?

Geçtiğimiz yıl Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) düzenlemesi ile ilgili gerçekleştirilen müzakereler sırasında “yeşili koruma” amaçlı bir kontrol yapılması konuşulmuştu. Bazı insanlar bunları Bitcoin yasağı olarak da nitelendirmişti. Onaylanan son metinde o kadar ileri gidilmese de MiCA, şirketlerin çevreye etkilerini rapor olarak sunmalarını gerektiriyor.

Avrupa Birliği’nin yapacağı bu çalışma, kriptonun su, atık ürünler ve doğal kaynakların yanı sıra enerji kullanımı gibi konuları inceleyecek.

Kriptonun enerji tüketimi ABD hükümeti tarafından da araştırılıyor. Beyaz Saray’ın 2022’de yayımladığı bir rapor, büyük kripto varlıkların küresel sera gazı emisyonlarında yüzde 0,3’lük bir paya sahip olduğunu gösteriyor. Ancak kripto savunucuları, madenciliğin enerji şebekelerini karbondan arındırmaya yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

KAYNAK

Instagram
KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video