Haziran 13, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Kripto Para

AVRUPA BİRLİĞİ, KRIPTO VE BANKA SERMAYE KURALLARINI NETLEŞTİRİYOR

kripto

Kanun yapıcılar arkasında yeterince destek olmayan kripto varlıklarını bankacılık sisteminden uzak tutmak için “korumacı” bir sermaye yapısını tercih etmişlerdi.

Avrupa Birliği (AB) Salı günü aldığı bir karar ile yeni bankacılık sermaye düzenlemesini şekillendirdi. Yeterince desteklenmeyen kripto varlıkları bankacılık sisteminin dışında tutmayı hedefleyen AB daha önce korumacı bir yaklaşım benimsemişti.
Alınan karar Avrupa Parlamentosu’nun Ekonomik ve Parasal İşler Komitesi tarafından atılan bir tweet ile duyuruldu. Söz konusu kararlar Avrupa Parlamentosu, ülke hükümetleri ve Avrupa Komisyonu’nun katılımıyla alındı. Komisyon 2021’de yeni kurallar önermişti.
Bankaların kurumsal kredileri ve ev kredilerine dair riskleri değerlendirme yöntemlerine dair de önemli değişiklikler getiren karar AB Konseyi’nde üye devletlerin onayına açılacak. Bu sürecin aylar alabileceği söyleniyor. 
AB üye devletlerinin katıldığı oturuma başkanlık eden İsveç Maliye Bakanı Elisabeth Svantesson, “Kurumsal krediler gibi bazı bankacılık varlıklarının risk ağırlığının da yeniden ayarlanmasını getiren bu yeni kurallar birlik içerisinde faaliyet gösteren bankaların gücünü ve dayanıklılığını artıracak” diyor. 
Konsey’in yaptığı açıklamada, “Bu kural setinde kripto varlıklar için de sağduyulu bir geçiş rejimi” olduğu belirtiliyor ve daha fazla detay verilmiyor.
Basel Komitesi gibi uluslararası standart oluşturucu yapılar şu anda küresel bir kripto kural kitabının ana çerçevesini oluşturmaya çalışıyorlar. Ancak şu ana dek gün yüzüne çıkan detaylara bakıldığında yaklaşımlarının sert olabileceği görülüyor. Örneğin serbest kripto paralara dair risk ağırlığının maksimum yüzde 1250 olması gibi bir sınırlamadan söz ediliyor.
Yani bankalar ellerinde tuttukları her bir Bitcoin veya Ether için bir Euro sermaye ayırmak durumunda kalacaklar ve bu da iştahlarını azaltabilecek. AB parlamenterleri bu uygulamaların kısa süre içerisinde netleşeceğini belirtiyorlar.  

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video