Aralık 8, 2023
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Kripto Para

ABD’Lİ DEV KRIPTO PARA BORSASININ KURUCUSU SORUŞTURMA ALTINDA

Soruşturma

ABD’li popüler kripto para borsası Kraken kurucusu Jesse Powell’ın evi Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından aranarak elektronik cihazlarına el koyuldu.

New York Times’ın (NY) konuya aşina kaynakların ifadelerine dayandırdığı 6 Temmuz tarihli haberine göre FBI, geçtiğimiz mart ayında Kraken kurucusu ve eski CEO’su Jesse Powell’ın Los Angeles’taki evinde siber taciz iddiaları ile arama yaptı. İddialara göre FBI soruşturma kapsamında Powel’ın bilgisayarları dahil tüm elektronik cihazlarına el koydu.
Verilen bilgilere göre soruşturma, Powell’ın kurucusu olduğu “Verge Sanat Merkezi” adlı kar amacı gütmeyen bir sanat kuruluşunu siber yollarla taciz ettiği iddialarını ele alıyor. Powell’ın sanat kuruluşuna ait hesaplara sızarak gelen e-postalara ve diğer mesajlara erişimi engellediği öne sürülüyor. Konuya aşina kaynaklar, FBI ve Kuzey Kaliforniya savcılarının geçtiğimiz sonbahardan bu yana Powell’ı incelediğini ifade etti.
Powell’ın avukatı Brandon Fox, kurucunun Kuzey Kaliforniya Savcılığı tarafından soruşturma altında olduğunu doğrularken soruşturma konusunun Verge Sanat Merkezi iddialarından ibaret olduğunu vurguladı. Fox, Powell aleyhine yapılan soruşturmanın kripto para ekosisteminde yürütülen faaliyetler ile ilgili olmadığını dile getirdi.
Bir Kraken sözcüsü de Fox ile benzer doğrultuda açıklamalarda bulundu. Sözcü, ABD Başsavcısı’ndan aldıkları bilgiler doğrultusunda soruşturmanın Kraken veya Powel’ın Kraken ile ilişkisini herhangi bir şekilde ele almadığını belirtti. Powel ise yanlış bir şey yapmadığını söyledi.
NY’nin verdiği bilgilere göre Powell, 2007 yılında Verge Sanat Merkezi’ni kurduktan 15 yıl sonra kuruluşun “rehber ilkelerini” ihlal ettiği gerekçesiyle yönetim kurulundan çıkarıldı. Ancak Powell’ın avukatı Fox, geçtiğimiz ay Powel’ın Verge hesaplarına yasal erişimi olduğu ve hala yönetim kurulunda olduğu iddiaları ile Kaliforniya Yüksek Mahkemesi’nde dava açtı. Verge avukatları ise iddiaların asılsız olduğunu savundu.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video