Temmuz 20, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Kripto Para

ABD’DE YENİ KRIPTO PARA YASA TASARISI SUNULDU

yasa

ABD’li Cumhuriyetçi milletvekilleri, kripto para sektörünü CFTC ve SEC arasında bölen ve kripto para borsalarına daha kolay lisanslama alternatifleri sunan bir yasa tasarısını meclise sundu.

ABD Finansal Hizmetler Komitesi Başkanı Patrick McHenry ve Tarım Komitesi Başkanı Glenn Thompson 2 Haziran tarihinde meclise sundukları yasa tasarısında, kripto para sektörünün ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) arasında bölünmesini ve kripto para borsalarına daha kolay bir lisanslama alternatifi sunulmasını önerdi.

Sektör CFTC ve SEC Arasında Bölünüyor

Tasarıda, varlıkların sınıflandırılması noktasında net bir tanım oluşturulması üzerinde duruldu. CFTC’ye emtia niteliği taşıyan varlıkların piyasa denetimini vermeyi öneren tasarıda, bir varlığın yeterince merkeziyetsiz ve fonksiyonel olması durumunda dijital emtia olarak tanımlanabileceğine de yer verildi. Bunun yanı sıra SEC’ye menkul kıymet regülasyonları kapsamında menkul kıymet olarak belirtilen varlıkların düzenleme ve denetim yetkisi verilmesi tasarıda ortaya konulan öneriler arasında yer aldı.
Bu noktada, SEC tarafından onaylanmış varlıkların menkul kıymet olarak olarak kategorize edilmekten muaf tutulması gerektiğine değinilirken kurumun bir varlığın menkul kıymet olduğunu ispatlaması için ayrıntılı bir analiz sunması gerektiğini öne sürüyor.

Borsalara Kestirme Bir Lisans

Başta borsalar olmak üzere kripto şirketlerine de çeşitli kolaylıklar sağlamayı amaçlayan tasarıda, borsalara ABD’de regüle faaliyet gösterebilmeleri için bir kısa yol sunulması da önerildi. Tasarıya göre kripto para borsaları “Alternatif Ticaret Platformu” olarak lisans alarak CFTC tarafından tanımlanmış dijital emtiaların ve stablecoin'lerin alım-satım hizmetlerini müşterilerine sunabilecek. Tasarı geleneksel alım-satım platformlarının da kripto para ticareti hizmeti sunmasının önünü açıyor. Ayrıca SEC tarafından regüle edilmesi beklenen yeni platformların CFTC’ye de kaydolması durumunda müşterilerine tüm hizmetleri sunabilecekleri belirtiliyor.

Yaptırım Eylemleri Geçici Olarak Askıya Alınacak

Tasarıda dikkat çeken bir diğer detay ise düzenleyici ortamdaki belirsizlikten kaynaklanan mağduriyetlerin giderilmesi adına önerilen yaptırımların askıya alınması teklifi oldu. Tasarıya göre CFTC ve SEC ortak mevzuatlar üzerinde çalışırken mevcut dijital varlıklar yaptırımdan muaf kılınacak.

Amaç Güvenli İnovasyon

McHenry konu hakkında, tasarının amacının tüketiciyi korurken temkinli inovasyonun sağlanması olduğunu söyledi. Ayrıca Başkan Thompson tasarı ile CFTC ve SEC arasındaki yetki boşluklarının kapatılmasının ve yaygınlaşmakta olan bu yeni teknolojiye düzenleyici bir kesinlik getirmeyi amaçladıklarını dile getirdi.
Coinbase Baş Hukuk Müşaviri Paul Grewal resmi sosyal medya hesabı üzerinden yayınladığı gönderide, tasarının oldukça cesaret verici olduğunu ve özellikle menkul kıymet-emtia arasındaki farklılıklara değinmesi noktasında büyük bir önem taşıdığını ima etti.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video