Aralık 8, 2023
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Kripto Para

“2023’TE KRIPTO SUÇLULARI ÇOK DAHA AZ PARA ÇALIYOR”

suçluları

Yasa dışı cüzdan adreslerindeki hareketleri izleyen Chainalysis’in yıl ortası raporuna göre, kripto suçluları hırsızlık ve dolandırıcılık alanında yaşanan azalmadan dolayı bu yıl çok daha az gelir elde ediyor. 

Rapor, haziran sonuna kadar endüstrinin yasa dışı aktörlere toplamda 2,5 milyar dolar kaptırdığını ve bu rakamın 2022 Haziran ayına göre yüzde 65 düşmüş olduğunu gösteriyor. 
Dolandırıcılar bu yıl milyarlarca dolar daha az para kazanıyor. Chainalysis, yatırımcılara yüksek getiriler vadeden VidiLook ve Chia Tai Tianqing Pharmaceutical Financial Management adlı iki büyük operasyonun ortadan kaybolmasına dikkat çekiyor. Bitcoin'in yıl başından bu yana %83'lük bir ralli yapması fırsatçı dolandırıcıları cesaretlendirse de hiçbiri mevzubahis operasyonların yerini alamıyor.
Ancak taklit dolandırıcılığı trende aykırı bir şekilde artıyor: Bu yıl geçen yıla göre neredeyse yüzde 50 oranında daha fazla insan kandırılıyor. Otorite figürleri gibi davranan dolandırıcılar, para akışında yalnızca yüzde 23’lük bir düşüş görürken diğer dolandırıcılıklar yüzde 70 oranında azalıyor.
Ne yazık ki bu durum kötü adamlar için tamamen kötü bir haber olmuyor. Chainalysis'e göre fidye yazılımları saldırganları, 2022 yılından çok daha fazla gelir elde ediyor ve şu ana kadar yaklaşık 450 milyon dolar alıkonuluyor. Saldırganlar, fidye yazılımlarıyla ve spray-and-pray yöntemiyle büyük ve küçük birçok organizasyonu hedef alıyor ve genel olarak başarılı oluyorlar.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video