Temmuz 25, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Gündem Piyasa

GÜNLÜK PİYASA ANALİZİ –  31.5.2023

GÜNDEM

GÜNDEM VE PİYASALARA BAKIŞ

Ne Oldu?
*NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı arayarak seçim başarısı dolayısıyla tebrik etti. Görüşmede, bölgesel ve küresel gelişmeler de değerlendirildi.
*ABD Hazine Bakanlığı, yaptırımları delerek Suriye yönetiminin gizlice uluslararası finans sistemlerine erişimini sağlamakla suçlanan iki finans kuruluşunu ve bunlarla ilişkili üç kişiyi yaptırım listesine aldığını açıkladı.
*ABD eski Hazine Bakanı Summers, kısa vadede faiz oranlarının daha yukarı gitmesini, uzun vadede ise vergilerin ciddi şekilde artırılmasını bekliyor.
*ABD'den Çin ve Meksika merkezli 17 kişi ve kuruluşa yaptırım kararı geldi. Yaptırımların fentanil katkılı yasa dışı hap üretiminde kullanılan ekipmanların doğrudan veya dolaylı olarak satışıyla ilgili olduğu duyuruldu.
*Çin Dışişleri Bakanı Gang, Elon Musk ile Pekin'de yaptığı görüşmede, Çin'in dışa açılma politikasına bağlı kalmayı sürdüreceğini ve bu doğrultuda tüm dünyadan şirketlerin yatırımlarına açık olduğunu belirtti.
*İngiltere'de, yüksek gıda fiyatları nedeniyle süpermarketlerin karlılıkları yakın takibe alındı.
Ne Olacak?
*Türkiye’de bugün büyüme verisi açıklanacak.
*Cumhurbaşkanı Erdoğan 15:30’da mevcut Kabine’yi son kez toplayacak.
*MSCI endeks değişiklikleri bugün devreye giriyor.
*Almanya’da Öncü TÜFE verileri açıklanacak.
*ABD’de Chicago PMI verisi açıklanacak.
*Cuma gününe kadar yeni Kabine’nin açıklanması bekleniyor.

EUR/USD

EURUSD paritesinde yatay seyir sürüyor. Euro Bölgesi'nde dün tüketici güveni verisi açıklandı. Geçen ay -17,5 olan veri bu ayda da -17,4 ile beklentilere paralel gerçekleşti. Bugün ise Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya'da enflasyon verisi ve ECB Başkanı Lagarde'ın konuşması takip edilebilir. ABD'de ise borç tavanına ilişkin olumlu gelişmeler küresel risk iştahını desteklerken bugün yasanın Temsilciler Meclisi'nde onaylanması bekleniyor. Borç tavanının yükseltilmesine ilişkin yasanın resmi olarak onaylanması piyasalara derin nefes aldırabilir. Veri tarafında ise Cuma günü açıklanacak Tarım Dışı İstihdam verisi öncesinde bugün JOLTS verisi takip edilebilir.
Destekler: 1.0648 - 1.0598 - 1.0542 Dirençler: 1.0704 - 1.0749 - 1.0798

USD/TRY

Dolar/TL'de yükseliş takip ediliyor. Yurt içinde para ve maliye politikalarına ilişkin belirsizlikler sürerken gözler Cuma gününe kadar açıklanacak olan yeni kabineye çevrildi. Makroekonomik tarafta ise dün açıklanan ticaret açığı verisi 8,35 milyar dolardan 8,74 milyar dolara yükseldi. Bugün ise birinci çeyreğe ilişkin büyüme verisi açıklanacak. Türk ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde %3,5 büyüdüğü öngörülüyor. ABD'de ise borç tavanı krizi çözümlenmeye yakından bugün yasanın Temsilciler Meclisi'nde onaylanması bekleniyor. Borç tavanının resmi olarak çözüme ulaşması piyasaları rahatlatacakken küresel risk iştahını destekleyebilir. Veri tarafında ise Cuma günü açıklanacak Tarım Dışı İstihdam verisi öncesinde bugün JOLTS verisi takip edilebilir.
Destekler: 20.56 - 20.45 - 20.30 Dirençler: 20.72 - 20.84 - 21.00

XAU/USD

Ons altında sıkışık fiyatlamalar takip ediliyor. ABD piyasalarında bir süredir risk iştahını düşüren borç tavanı krizi ve ABD’nin temerrüde düşme riski çözüme yaklaşırken yatırımcılar gelen haber akışlarını yakından takip ediyor. Bugün yasanın Temsilciler Meclisi’nde onaylanması yatırımcıları rahatlatabilir. Makroekonomik tarafta ise cuma günü açıklanacak Tarım Dışı İstihdam verisi öncesinde bugün takip edilecek JOLTs verisi ons altının yönü için ipucu içerebilir. Asya tarafında ise bugün PMI verileri takip edildi. Buna göre Çin’de İmalat PMI beklentilerin altında gerçekleşirken 50 seviyesinin de altında açıklanarak daralmaya işaret etti. Çin ekonomisinin toparlanması ons altını destekleyebilir.
Destekler: 1956 - 1936 - 1913 Dirençler: 1969 - 1983 - 2000

BRENT

Brent petrolde geri çekilme izleniyor. Çin’de takip edilen PMI verilerinin zayıf gelmesi petrolü baskılıyor. Buna göre Çin’de İmalat PMI beklentilerin altında gerçekleşirken 50 seviyesinin de altında açıklanarak daralmaya işaret etti. Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin’in ekonomisinin toparlanması petrol fiyatlarını destekleyebilir. ABD piyasalarında bir süredir risk iştahını düşüren borç tavanı krizi ve ABD’nin temerrüde düşme riski çözüme yaklaşıyor. Bugün yasanın Temsilciler Meclisi’nde onaylanması yatırımcıları rahatlatabilir. Makroekonomik tarafta ise cuma günü açıklanacak Tarım Dışı İstihdam verisi öncesinde bugün takip edilecek JOLTs verisi para politikalarına ve ekonomik aktiviteye ilişkin ipucu sunabilir.
Destekler: 73.26 - 72.64 - 71.68 Dirençler: 74.54 - 75.50 - 76.33

KÜRESEL ENDEKSLER

ABD endeksleri haftanın ilk işlem gününü yatay tamamladı. Dow Jones %0,2 gerilerken S&P500 yatay kapanış yaptı. Nasdaq ise %0,3 değer kazandı. Bugün ise ABD vadeliler negatif fiyatlanıyor. Asya piyasaları da günü karışık tamamlamaya hazırlanıyor.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video