Haziran 15, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Gündem Piyasa

GÜNLÜK PİYASA ANALİZİ – 30.5.2023

GÜNDEM

GÜNDEM VE PİYASALARA BAKIŞ

Ne Oldu?
*Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Biden, yeni dönemde iki ülke arasındaki tüm konularda işbirliğini ilerletme hususunda mutabık kaldı.
*Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı arayarak yeniden Cumhurbaşkanlığına seçilmesini kutladı. Görüşmede Rusya – Ukrayna savaşı ve bölgesel konular da ele alındı.
*Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin yeni dönemde de Türkiye – Rusya ilişkilerinde ve bölgesel konularda işbirliğini daha da geliştirme konusunda mutabık kaldı.
*Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı telefonla arayarak seçim başarısı dolayısıyla tebrik etti. İki lider karşılıklı büyükelçi atanması hususunda mutabık kaldı.
*ABD Başkanı Joe Biden, borç tavanı anlaşması için "Bu konuda kendimi çok iyi hissediyorum. Oylamanın ne zaman başlayacağını göreceğiz" dedi.
*Çin, ABD'nin iki ülke savunma bakanlarının görüşmesine yönelik talebini reddetti.
*ECB/de Cos: ECB, sıkılaştırma döngüsünün sonuna yaklaştı, ancak hala gidilecek bir yol var.
*OPEC Genel Sekreteri: Yaptırımlar kalktığında İran'ın petrol piyasasına tamamen dönmesini memnuniyetle karşılayacağız.
Ne Olacak?
*Yurt içinde Ticaret Dengesi verileri açıklanacak.
*Türkiye’de yarın büyüme verisi açıklanacak.
*Cuma gününe kadar yeni Kabine’nin açıklanması bekleniyor.

EUR/USD

EURUSD paritesi dar bantta fiyatlanıyor. Euro Bölgesi'nde dün veri takvimi sakindi. Avrupa'da enflasyonun hala kontrol altına alınamaması yatırımcılarda sıkılaşma beklentisini gündeme getiriyor. ECB'den yıl sonuna kadar en az 50 baz puanlık faiz artırımı beklenirken ECB yetkililerinin şahin konuşmaları da bu beklentileri destekliyor. ABD tarafında da son verilere göre enflasyonun hala yavaşlama göstermemesi 14 Haziran'da gerçekleşecek Fed toplantısında 25 baz puanlık faiz artırım ihtimalini destekliyor. Öte yandan hafta sonu prensipte anlaşıldığı bildirilen ABD borç tavanı krizinin resmi olarak çözümlenmesi küresel piyasaları rahatlatabilir.
Destekler: 1.0704 - 1.0648 - 1.0598 Dirençler: 1.0749 - 1.0798 - 1.0849

USD/TRY

Dolar/TL'de güçlü seyir korunuyor. Yurt içi piyasalarda seçim belirsizliğinin geride kalması hisse senedi piyasasını rahatlatırken yeni kabineye ve para politikalarına ilişkin belirsizlikler Dolar/TL kurunda hareketliliğe neden oluyor. Yeni Kabine'nin 2 Haziran'da açıklanması bekleniyor. Makro ekonomik tarafta ise dün açıklanan Mayıs ayı Ekonomik Güven Endeksi 102,2'den 103,7'ye yükseldi. ABD'de ise dün piyasalar işleme kapalıyken veri takvimi sakindi. Hafta sonu ABD borç tavanı krizinde prensipte anlaşmaya varıldığı haberleri küresel risk iştahını desteklerken resmi olarak anlaşmanın açıklanması piyasaları rahatlatabilir. Bugün yurt içinde ticaret açığı ve ABD'de CB tüketici güveni verileri yakında takip edilecek.
Destekler: 20.14 - 20.08 - 20.02 Dirençler: 20.20 - 20.26 - 20.34

XAU/USD

Ons altında temkinli seyir izleniyor. Küresel piyasalarda ABD borç tavanının çözümleneceğine dair haberler yatırımcıların rahat nefes almasını sağlarken küresel risk iştahında artış takip ediliyor. Diğer yandan ABD’de açıklanan son verileri enflasyonun beklendiği kadar yavaşlamadığına işaret ederken Fed’in 14 Haziran’da gerçekleştireceği toplantısında 25 baz puanlık faiz artırabileceği beklentisi risk iştahını baskılıyor. Anketler tarafında 25 baz puanlık artırım ihtimali %60’a yükselmiş durumda. Bu hafta açıklanacak Tarım Dışı İstihdam verisi ons altının seyrinde belirleyici olabilir. Bugün ise veri takvimi sakin.
Destekler: 1936 - 1913 - 1893 Dirençler: 1956 - 1969 - 1983

BRENT

Brent petrol dar bantta fiyatlanıyor. Bir süredir küresel piyasaların baskılanmasına neden olan ABD borç tavanı krizine ilişkin olumlu gelişmeler yatırımcıları rahatlatıyor. ABD Başkanı Biden ile Temsilciler Meclisi’nin prensipte anlaştıklarını bildirmesi küresel risk iştahını desteklerken ekonomik aktivitenin artabileceği beklentisiyle petrol fiyatları yükseliyor. Bunun yanı sıra ABD’de son takip edilen makroekonomik veriler enflasyonun beklenen soğumayı gerçekleştirmemesi nedeniyle 14 Haziran’da gerçekleşecek Fed toplantısında faiz artırıma beklentisini gündeme getiriyor. Anketlere bakıldığında Fed’in 25 baz puan artırım ihtimali %60’a yükselmiş durumda. Bugün piyasalarda veri takvimi sakin.
Destekler: 76.33 - 75.50 - 74.54 Dirençler: 77.41 - 78.31 - 79.22

KÜRESEL ENDEKSLER

ABD endeksleri dün işleme kapalıydı. Bugün ise ABD vadeliler yatay fiyatlanıyor. Asya piyasaları da günü karışık tamamlamaya hazırlanıyor.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video