Nisan 20, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Gündem Piyasa

GÜNLÜK PİYASA ANALİZİ – 28.09.2022

GÜNDEM

GÜNDEM VE PİYASALARA BAKIŞ

*Türk kamu bankalarının Rus ödeme sistemi Mir'den çıkacağı medyada yer alıyor.
*Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank: Türkiye, Avrupa ve Orta Asya'nın rüzgar enerjisi merkezi olmaya hazır.
*Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Ryder, Yunanistan'ın Ege adalarına sevk ettiği ABD menşeli zırhlı araçlarla ilgili *Ankara'nın Washington yönetimine verdiği protesto notasına ilişkin açıklamasında Türkiye ve Yunanistan'a diyalog çağrısı yaparken ülkesinin Ege'de herhangi bir tatbikatının olmadığını söyledi.
*ABD Hazine Bakanı Yellen iklim değişikliğinin ekonomik riskleri konusunda uyardı.
*San Francisco Fed Başkanı Daly, Fed’in yüksek enflasyonu düşürme konusunda kararlı olduğunu, ancak bunu ekonomiyi bir gerilemeye sürüklememek için mümkün olduğunca nazikçe yapmak istediğini bildirdi.
*Minneapolis Fed Başkanı Kashkari, Fed’in faiz artırımında uygun şekilde agresif bir hızda ilerlediğini belirterek, ABD ekonomisinde yumuşak inişin hala mümkün olduğunu söyledi.
*IMF, İngiltere'deki son ekonomik gelişmeleri yakından izlediklerini ve yetkililerle birlikte çalıştıklarını açıkladı. *IMF, ‘’Vergi indirim paketi muhtemelen eşitsizliği artıracaktır’’ yorumunda bulundu.
*Philadelphia Fed Başkanı Harker: ABD konut piyasasındaki arz yetersizliği enflasyonu yönlendiren önemli bir faktör.
*BM: Rusya'nın Ukrayna topraklarını ilhak etmek için yaptığı referandumlar yasa dışı.
*ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Hindistan Dışişleri Bakanı Jaishankar ile düzenlediği ortak basın toplantısında, mevcut F – 16 filolarının idame ve bakımı noktasında Pakistan'a karşı sorumlulukları bulunduğu ve Pakistan'ın terörle mücadelesinin herkesin faydasına olduğunu söyledi.

EURUSD

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 0.9671 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesi hafta içerisinde bir miktar kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Hafta başında AMB Başkanı Lagarde açıklamalarda bulunmuş ve faiz artışlarına devam sinyali vermişti. Bununla birlikte kredi derecelendirme kuruluşu olan Fitch hafta içerisinde yaptığı açıklamada Euro bölgesinin son çeyrekte resesyona gireceğini beklediği yönünde açıklamada bulundu. Diğer yandan FED kanadından şahinvari açıklamalar geliyor ve bu şahin açıklamalar dolar endeksinin güçlü duruşuna devam etmesine katkıda bulunuyor. Bu durumda EURUSD paritesinde baskılar yaşanmasına neden oluyor. Yeni günde 10:30’da Avrupa MB Başkanı Lagarde’ın konuşma yapması bekleniyor. 17:15’te ise FED Başkanı Powell’ın konuşması var. Bunun öncesinde 17:00’da ABD kanadından gelecek olan Askıdaki Konut Satışları verisi izlenecek. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak 0.9717 – 0.9855 – 1.0050 seviyeleri direnç noktaları olarak; 0.9479 – 0.9330 – 0.9136 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Dolar kanadında küresel bazda güçlü duruş ve bununla birlikte FED kanadından gelen şahinvari açıklamalar gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde baskılar yaşanmasına neden oluyor. Bu baskılardan TL’de etkileniyor. Yeni hafta içerisinde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren parite yeni haftada rekor seviyelerden fiyatlamalar gerçekleştirdi. Haftanın üçüncü işlem gününde yurtiçinden gelecek ve piyasaları sert etkileyebilecek bir ekonomik veri akışı bulunmuyor. ABD kanadında ise 17:00’da gelecek olan Askıdaki Konut Satışları verisi izlenecek. Yarın ise 15:30’da ABD kanadından gelecek olan büyüme verisi küresel bazda hareketliliği artıracaktır. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 18.50 – 18.55 – 18.60 sırasıyla seviyeleri direnç noktaları olarak; 18.40 – 18.30 – 18.20 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

ALTIN

FED kanadında şahinvari açıklamalar gelmeye devam ediyor. Son olarak Londra’da bir konferansta konuşan St. Louis Fed Başkanı Bullard; ciddi bir enflasyon sorununun mevcut olduğunu ve FED’in enflasyon hedeflemesi kredibilitesinin tehdit altında olduğunu belirtti. Diğer yandan şahinvari açıklamalar dolar endeksinin güçlü duruşunu destekliyor. Bununla birlikte ABD kanadından gelen dayanıklı mal siparişleri verisi izlendi. Veriye göre ABD’de dayanıklı mal siparişleri Ağustos’ta bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 0.2 daraldı. Her ne kadar daralma yaşansa da, veri beklentilerden bir tık daha iyi geldi denilebilir. Yeni günde 17:00’da ABD kanadından gelen askıdaki konut satışları verisi izlenecek. Ardından 17:15’te FED Başkanı Powell’ın konuşma yapması bekleniyor. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak 1645 – 1675 – 1705 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1615 – 1595 - 1560 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

DAX

Direnç: 12181 - 12605 - 13047 Destek: 11743 - 11295 - 10939

NAS100

Direnç: 11416 - 11583 - 11811 Destek: 11068 - 10864 - 10634

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video