Mart 3, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Gündem Piyasa

GÜNLÜK PİYASA ANALİZİ – 28.03.2022

gün

GÜNDEM VE PİYASALARA BAKIŞ

*Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 11.194 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısının ise 64kişi olduğu açıklandı.
*Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Rusya ve Ukrayna müzakere heyetlerinin bir sonraki toplantısı İstanbul'da yapılacak.
*Cumhurbaşkanı Erdoğan: (Rusya-Ukrayna Savaşı) Gıda sektörümüz, Kazakistan, Amerika, Kanada başta olmak üzere diğer alternatif tedarik kaynaklarıyla ilgili arayışlarını sürdürüyor.
*Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, "Önümüzde yeni bir müzakere turu var, çünkü biz barış arıyoruz. Bana söylenene göre, Türkiye'de yüz yüze görüşme için bir fırsat ve ihtiyaç var. Bu fena değil. Sonucu görelim." dedi.
*Galatasaray'da başkan Burak Elmas ve yönetimi, mali açıdan ibra edilirken, idari yönden ibra edilmedi.
*Zelenskiy: "Rusya'ya enerjinin bir silah olmadığı gösterilmelidir."
*Beyaz Saray: 2023 mali bütçesi milyarderler için asgari vergi teklifini de içerecek.
*Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna'daki savaşın bir ayına ilişkin değerlendirmesinde, "Ukrayna'nın Kiev, Harkiv, Çernigiv, Sumi ve Mıkolayiv şehirleri kuşatma altında, Herson bölgesinin tamamı, Zaporijya’nın da büyük bir kısmı kontrolümüzde." ifadesini kullandı.
*AB Liderler Zirvesi’nde AB Komisyonunun ortak doğalgaz alım sözleşmeleri ve kış aylarına kadar doğalgaz depolarının doldurulması teklifleri değerlendirildi. AB Komisyonu Başkanı Leyen, AB’nin enerji bağımlılığı hakkında yaptığı konuşmada, “Rus fosil yakıtlarından kurtulacağız." dedi.

EURUSD

Piyasalar geçtiğimiz haftanın son işlem gününde Euro bölgesinin lokomotif ekonomisi olan Almanya’dan gelen IFO iş dünyası beklentiler endeksi verisini takip etti. Yapılan açıklamaya göre söz konusu endeks Mart ayında 98.4 seviyesinden 85.1 seviyesine gerileme gerçekleştirdi. Özellikle Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan savaş ve bu savaş sebebiyle endişelerin artması ve enerji fiyatlarında yüksek seyrin sürmesi bu düşüşte başlıca unsurlar olarak karşımıza çıktı. Gelen veri ile birlikte Almanya kanadında iş dünyası güven endeksinin yaklaşık olarak son 2 yılın en düşük seviyelerinde gerçekleştiği görüldü. Yeni haftanın ilk işlem gününde euro bölgesinden gelecek olan önemli ekonomik veri akışı bulunmuyor. Dolar kanadına baktığımızda ise 15:30’da açıklanacak olan Mal Ticaret Dengesi verisi volatiliteyi yükseltebilecek ekonomik veri olarak öne çıkıyor. Haftaya genel olarak baktığımızda ise son işlem gününde ABD kanadından gelecek olan Tarım Dışı İstihdam verisi haftanın önemli ekonomik verisi olarak takip edilecek. Haftanın ilk işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla  1.1048 – 1.1132 – 1.1237 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.0960 – 1.0885 – 1.0805 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Piyasalar geçtiğimiz haftanın son işlem gününde yurtiçinden gelen reel kesim güven endeksi verisini takip etti. TCMB2nin açıklamasına göre reel kesim güven endeksi Mart ayında gerileme gerçekleştirdi ve 108.5 seviyesinde gerçekleşti. Söz konusu veri bir önceki ay 109.8 seviyesindeydi. Kapasite Kullanım Oranı’na baktığımızda ise yükselme yaşandığı görüldü ve yüzde 77.3 seviyesinde gerçekleşti. Yeni haftanın ilk işlem gününe 14.81 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesinde piyasalar gün içerisinde 15:30’da ABD kanadından gelecek olan Mal Ticaret Dengesi verisini takip edecek. Diğer yandan küresel bazda yaşanacak gelişmelerde piyasaların radarında olacak. Yeni haftanın ilk işlem gününde ise yurtiçinden gelecek önemli ekonomik veri akışı bulunmuyor. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 14.85 – 15.00 – 15.25 seviyeleri direnç noktaları olarak; 14.63 – 14.50 – 14.30 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

ALTIN

Rusya-Ukrayna savaşının ortaya koyduğu jeopolitik gerilimler ve ABD hükümetini 1980’ler ve 2008 resesyonlarından daha fazla endişelendiren enflasyon nedeniyle haftalık %1 üzerinde elde ettiği artışı korumasına rağmen, ABD Hazine tahvil getirilerindeki artış Cuma günü altın fiyatlarının düşmesine neden oldu. Yeni haftaya %0.17 düşüşle başlayan altın bu haftadaki seyrini Rusya-Ukrayna arasındaki gerilimin devam etmesine, ABD tarafındaki politikalara ve uluslararası haber akışlarına göre alacaktır. Diğer yandan haftaya genel olarak baktığımızda Cuma günü ABD kanadından gelecek olan Tarım Dışı İstihdam verisi önemli ekonomik verilerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Ek olarak piyasalar hafta ortasında ABD’den gelecek olan büyüme verisini izleyecek. Bu verileri FED’te yakından takip ediyor ve para politikası planını etkileyebiliyor. Bu sebeple yeni haftada da piyasalar önemli gelişmeleri yakından takip edecek. Yeni günde ise 15:30’da ABD kanadından gelecek olan Mal Ticaret Dengesi verisi izlenecek. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1965 – 1978 – 1990 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1936 – 1915 – 1896 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video