Mayıs 22, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Gündem Piyasa

GÜNLÜK PİYASA ANALİZİ – 26.04.2022

gün

GÜNDEM VE PİYASALARA BAKIŞ

*Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 2.604 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısının ise 15 kişi olduğu açıklandı.
*Cumhurbaşkanı: Doğalgaz ve elektrik olmak üzere pek çok üründe pek çok sübvansiyonlarla vatandaşımızı korumamıza rağmen fiyat artışlarının can yakıcı olduğunun farkındayız. Kur tuzağıyla yaşanan ve panik yapan dalgalarla uğraşmak zorunda kaldık. Aldığımız tedbirlerle kurun istikrarını sağlamış olsak da yükselişin fiyatlar üzerindeki etkisi kalıcı olmuştur. En çok üzüldüğümüz nokta kimi açgözlülerin ülke içinde fiyatların aşırı yükselterek haksız kazanç peşine düşmeleridir.
*Erdoğan: (Biden'ın 1915 olaylarına ilişkin ifadeleri): Tamamı yalan, yanlış bilgiler üzerine kurulu olduğu için üzerinde durmaya değer bile bulmuyoruz.
*ABD Dışişleri Bakanlığı ve Avrupa Parlamentosu, Kavala kararına tepki gösterdi.
*Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, bir kez daha Üçüncü Dünya Savaşı riskinin küçümsenmemesi gerektiği uyarısı yaptı.
*IMF: Asya, stagflasyonist ekonomik görünümle karşı karşıya.
*Moody's, küresel enflasyonun 2022'de yüksek kalmasının, 2023'ün ikinci yarısında ise ılımlı hale gelmesinin beklendiğini bildirdi.
*Ukrayna Maliye Bakanı Marchenko'nun, ABD Başkanı Biden yönetiminden acil ekonomik yardım için ayda en az 2 milyar dolar talep ettiği bildirildi.
*ABD Enerji Bakanı Granholm, ABD petrol ve gaz üretiminin arttığını ve Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından piyasadan çekilen 1 – 1,5 milyon varil petrolü telafi etmek için artmaya devam edeceğini açıkladı.
*Beyaz Saray: Çin ürünlerine yüksek gümrük tarifelerinin enflasyona etkisi gözden geçiriliyor.

EURUSD

Piyasalar Euro bölgesinin lokomotif ekonomisi Almanya kanadından gelen İFO iş dünyası güven endeksi verisini takip etti. Gelen veriye göre IFO iş iklimi endeksi 90.8 seviyesinden 91.8 seviyesine yükseldi. IFO enstitüsü beklentiler endeksi ise 84.9 seviyesinden 86.7 seviyesine yükseldi. Son aylarda Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş, jeopolitik risklerin artması ve yüksek seyreden enflasyona rağmen verilerde sürpriz denilebilecek yükselişler gerçekleşti. Haftanın ilk işlem gününde kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren EURUSD paritesinde piyasalar yeni günde ABD kanadından gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. İlk olarak TSİ 15:30’da Dayanıklı Mal Siparişleri verisi izlenecek. Ardından 17:00’da CB Tüketici güveni ve Yeni Konut Satışları ekonomik verileri küresel bazda volatilitenin yükselmesine sebep olacak. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 1.0757 – 1.0848 – 1.0941 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.0697 – 1.0627 – 1.0564 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Piyasalar haftanın ilk işlem gününde yurtiçinden gelen ekonomik verileri takip etti. TCMB’nin açıklamasına göre Türkiye’de reel kesim güven endeksi Nisan ayında 109.7 seviyesine yükseliş gerçekleştirdi. Böylelikle 1.2 puan artış yaşandığı görüldü. Kapasite kullanım oranına baktığımızda ise imalat sanayi genelinde bir önceki aya göre 0.5 puan artış yaşandı ve yüzde 77.8 seviyesinde gerçekleşti. Yeni haftaya 14.71 seviyelerinde başlayan USDTRY paritesi haftanın ilk işlem gününde sınırlı kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Yeni günde piyasalar ABD kanadından gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. İlk olarak 15:30’da Dayanıklı Mal Siparişleri, ardından ise 17:00’da Yeni Konut Satışları ve CB Tüketici güveni verisi izlenecek. Veriler ile birlikte dolar endeksinde volatilite yükselecektir. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 14.85 – 15.00 – 15.15 seviyeleri direnç noktaları olarak; 14.70 – 14.60 – 14.50 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

ALTIN

Haftaya 1930 seviyelerinde başlangıç yapan altın fiyatları, yeni haftanın ilk işlem gününde zayıf bir performans gösterdi ve aşağı yönlü gevşemeler yaşandı. Bu hareketlenmeler ile birlikte ons altın 1891 seviyelerini test etti. Son günlerde altın fiyatlamalarında FED kanadından gelen haber akışları etkili oluyor. FED’in agresif faiz artışı yapabileceği ve Mayıs toplantısında 75 baz puanlık faiz artışının imkansız olmadığı yönündeki açıklamalar değerli metaller üzerinde baskılar oluşturuyor. Diğer yandan Çin kanadında Merkez Bankası’nın ekonomiyi destekleyeceğine yönelik açıklamalar altında ki baskıların bir miktar azalmasına neden oldu. Yeni günde ABD kanadında 15:30’da Dayanıklı Mal Siparişleri; 17:00’da ise CB Tüketici Güveni ve Yeni Konut Satışları ekonomik verileri takip edilecek. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 1915 – 1930 – 1950 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1895 – 1880 – 1865 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video