Temmuz 20, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Gündem Piyasa

GÜNLÜK PİYASA ANALİZİ – 11.05.2022

gün

GÜNDEM VE PİYASALARA BAKIŞ

*İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada salgın sürecinde saat 00.00'da sona erecek şekilde belirlenen müzik yayın saatinin 01.00'e kadar uzatıldığı belirtildi.
*Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev: Türkiye Kazakistan için çok önemli stratejik ortaktır. Türkiye'deki Görüşmelerde değeri yaklaşık 1 milyar dolar olacak ticari evraka imza atılacak.
*Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, konut sektöründe devreye aldıkları uygulamalar üzerinden fırsatçılık yapmaya ve vatandaşları mağdur etmeye kalkışanlar hakkında ilgili her adımı atacaklarını belirtti.
*DSÖ Genel Direktörü Dr. Ghebreyesus, 50 ülkede Covid – 19 vakalarının artış eğiliminde olduğuna dikkat çekti ve "Artan vakalar, Covid – 19'un istikrarsızlığını gösteriyor" açıklamasında bulundu.
*ABD Bakanı Joe Biden, enflasyonu çok ciddiye aldığını ve iç politikada önceliği olduğunu bildirdi. Fed’in enflasyonla mücadeledeki rolüne atıfta bulunan Biden, “Fed enflasyonu kontrol etmek için işini yapacaktır.” dedi.
*ABD'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Greenfiel, Türkiye'ye Suriyeli mültecilere ev sahipliği konusundaki cömertliği, Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne desteği ile Ukrayna halkına yardımları nedeniyle teşekkür etti.
*ECB Yönetim Konseyi Üyesi Nagel gelecek ay açıklanacak projeksiyonların enflasyonda yükselişe işaret etmesi durumunda faizlerin Temmuz'dan itibaren artırılması gerektiğini söyledi.
*ABD Hazine Bakanı Yellen, Covid – 19 salgını nedeniyle küresel büyümede devam eden oynaklık ve eşitsizlik potansiyeli olduğunu, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısının ise ekonomik belirsizliği daha da artırdığını ifade etti.

EURUSD

Piyasalar Euro bölgesinin lokomotif ekonomisi Almanya kanadından gelen yatırımcı güveni verisini takip etti. ZEW Enstitüsü’nün açıklamasına göre yatırımcı güveni Mayıs ayında -34.3 olarak gerçekleşti ve negatif bölgede kalmaya devam ettiği görüldü. Söz konusu veri Nisan ayında -41 seviyesindeydi. Yapılan açıklamada ise; görünüme dair kötümserliğin arttığı, kötüleşmenin devam edebileceğini fakat öncekinden daha düşük hızda olabileceği belirtildi. Diğer yandan AMB Yönetim Konseyi Üyesi Nagel bazı açıklamalarda bulundu. Nagel; Haziran ayında açıklanacak projeksiyonların enflasyonda yükselişe işaret etmesi halinde Temmuz ayından itibaren faizlerin artırılması gerektiğini belirtti. Böylelikle AMB kanadında faiz artışına yönelik seslerin yükselmesi devam ediyor. Yeni günde ilk olarak 11:00’da konuşma yapması beklenen AMB Başkanı Lagarde takip edilecek. Ardından gözler 15:30’da ABD’de açıklanacak olan enflasyon verisine çevrilecek. Veri ile birlikte küresel bazda volatilite artacaktır. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.0634 – 1.0752 – 1.0858 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.0461 – 1.0339 – 1.0222 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Piyasalar TÜİK’in açıkladığı Mart ayına ilişkin işgücü istatistiklerini yayımladı. Yapılan açıklamaya göre Türkiye’de işsizlik Mart ayında yüzde 11.5 olarak gerçekleşti. Söz konusu veri Şubat ayında yüzde 11.1 olarak gerçekleşmişti. Haftaya 14.94 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesi hafta içerisinde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Bu hareketlenmeler ile birlikte parite 15.38 seviyelerini test etti ve bu seviyelerden itibaren bir miktar gevşeme hareketleri gerçekleştirdi. Yeni günde piyasaların gündeminde ABD kanadından gelecek olan enflasyon verisi olacak. FED’in de yakından takip ettiği veri ile birlikte dolar endeksinde volatilite oldukça artacaktır. Veri TSİ 15:30’da açıklanacak. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 15.50 – 15.75 – 16.00 seviyeleri direnç noktaları olarak; 15.25 – 15.00 – 14.75 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

ALTIN

Hafta başından itibaren kademeli olarak aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren ons altın, dolar endeksinin 104 seviyesi ile son 20 yılın en yüksek değerine ulaştığı anlarda baskılarına devam etti ve 1830 seviyelerinde fiyatlanmalar yaşadı. Güçlenen dolar ve artan ABD getirileri ons altını baskılayan başlıca unsurlar arasında yer alıyor. Yeni güne 1837 dolar seviyelerinden başlayan altın, sabah saatlerinde 1831 destek seviyelerine kadar gerilemeler gerçekleştirdi. FED’in Nisan ortasında uygulamaya koyduğu sıkılaşma politikası piyasalarda oldukça baskıya neden oldu ve ons altın en çok etkilenen yatırım araçlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Rusya-Ukrayna savaşının getirdiği ekonomik kriz ile küresel enflasyon ise onsu zaman zaman hareketlendiren unsurlar arasında yerini alıyor. Bugün gözler açıklanacak olan ABD Çekirdek Enflasyon verisinde olacak. Bu açıklanacak veri piyasalarda volatilitenin artmasına sebep verebilir. Bugün ekonomik takvimde TSİ 15:30 ABD Nisan ayı TÜFE verisi piyasalar tarafından yakından takip edilecektir. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak 1850 – 1875 – 1890 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1830 – 1815 – 1800 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video