Şubat 22, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Gündem Piyasa

GÜNLÜK PİYASA ANALİZİ – 02.03.2022

Gün

GÜNDEM VE PİYASALARA BAKIŞ

*Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 59.885 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısının ise 203 kişi olduğu açıklandı.
*Borsa İstanbul tarafından BİST50 endeksinde yer alan paylarda 24/02/2022 ile 01/03/2022 tarihleri arasında uygulanan açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının bugünde uygulanmasına karar verildiği açıklandı.
*Cumhurbaşkanı Erdoğan: (AB üyeliği) Ukrayna ile ilgili gösterdiğiniz hassasiyeti Türkiye için de gösterin. Yoksa birileri saldırdığı zaman mı Türkiye'yi gündeme alacaksınız?
*Fiyat İstikrarı Komitesi: Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan gelişmelerin enflasyon üzerinde neden olabileceği riskler ele alındı .
*İngiltere Başbakanı Johson: Ukrayna’da Rus güçleriyle savaşmayacağız .
*ABD Başkanı Biden, ABD hava sahasını Rus uçaklarına kapattıklarını açıkladı.
*Ford, Rusya’daki operasyonlarını askıya aldı.
*AB, SWIFT sisteminden çıkarılması öngörülen ve 7 Rus bankasını içeren bir liste üzerinde çalışıyor.
*ECB Başkanı Lagarde, ECB’nin, AB tarafından Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısı nedeniyle Rusya'ya yönelik kararlaştırdığı yaptırımları uyguladığını belirterek, "Fiyat ve finansal istikrarı sağlamak için yetkimiz dahilinde ne gerekiyorsa yapacağız. Bu, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik korkunç savaşının Avrupa ekonomisi üzerindeki etkilerini sınırlayacaktır." dedi.
*Otogazın litre fiyatına 66 kuruş zam yapıldı.
Rusya MB, Moskova borsasının bugün işlemlerine yeniden başlatmamaya karar verdiğini açıkladı.

EURUSD

Piyasalar küresel bazda yaşanan gelişmeleri yakından takip etmeye devam ediyor. Bunlar arasında ise Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan savaş başı çekiyor. Savaş ortamı ile birlikte risk iştahı oldukça azalırken, bu ortamda Avrupa Merkez Bankası’nın yıl içerisinde faiz artış beklentileri de bir miktar azalıyor. Rusya ile Ukrayna arasında savaş küresel büyümeye yönelik endişeleri artırıyor. Bu ortamda da bankanın 2022 yılını pas geçmesi ve 2023 yılının başında faiz artırım kararı alması bekleniyor. Bunlar dışında ekonomik takvime baktığımızda yeni günde 11:55’te Euro bölgesinin lokomotif ekonomisi olan Almanya’dan gelecek olan İşsizlik Oranı ve 13:00’da Euro bölgesinden gelecek olan enflasyon verileri euro varlıklarında volatilitenin artmasına neden olacaktır. Dolar kanadında ise gözler 16:15’te açıklanacak olan ADP özel sektör istihdam verisinde olacak. Cuma günü açıklanacak olan Tarım Dışı İstihdam verisinin öncüsü sayılabilecek bu veri yakından incelenecek. Hafta içerisinde dalgalı bir seyir izleyen EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 1.12004 – 1.12724 – 1.13894 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.11004 – 1.10229 – 1.09240 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Yurtiçinden gelen ve Şubat ayına ilişkin imalat satın alma yöneticileri endeksi bir önceki aya kıyasla bir düşüş gerçekleştirdi ve veri 50.4 olarak kaydedildi. Söz konusu veri Ocak ayında 50.5 seviyesindeydi. Her ne kadar düşükte olsa bir düşüş yaşansa da, 50 üzerinde gerçekleşen seviyeler sektörde büyümeye işaret ediyor. 2022 yılı boyunca uzun süredir sakin bir seyir izleyen ve dalgalı fiyatlamalar gerçekleştiren USDTRY paritesi, Rusya ve Ukrayna savaşı ile artan jeopolitik riskler sebebiyle yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiriyor. Jeopolitik riskler gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde baskılar oluştururken bu baskılardan TL kanadı da nasibini alıyor. Yeni günde 16:15’te ABD kanadından gelecek olan ADP özel sektör istihdam verisi izlenecek. 18:00’da ise FED Başkanı Powell’ın konuşma yapması bekleniyor. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 14.00 – 14.25 – 14.50 seviyeleri direnç noktaları olarak; 13.70 – 13.46 – 13.15 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

ALTIN

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş küresel bazda güvenli liman taleplerini artırmış ve bu talepler ile altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşmişti. Bu hareketlenmeler ile birlikte altın geçtiğimiz hafta 1974 seviyelerini test etmişti. Fakat ilk şoku atlatan piyasalar ile birlikte gevşeme hareketleri de beraberinde geldi. Her ne kadar zaman zaman geri çekilmeler yaşansa da, altın son bir yılı aşkın sürenin en iyi seviyelerinde fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Bugün gözler TSİ 16:15’te ABD kanadında açıklanacak olan ADP özel sektör istihdam verisinde olacak. 18:00’da ise FED Başkanı Powell’ın konuşması yakından izlenecek. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1945 – 1960 – 1975 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1930 – 1915 – 1900 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video