Temmuz 19, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Piyasa

HAFTANIN ÖNE ÇIKAN 10 GELİŞMESİ

hafta

Küresel piyasalarda bu hafta ABD enflasyon verileri izlenirken, yurt içinde ise dolar ve enflasyona ilişkin tahminlerin yer aldığı Merkez Bankası’nın Piyasa Katılımcıları Anketi takip edildi.

İşte haftanın öne çıkan 10 önemli başlığı:

1 – Merkez Bankası, dolar ve enflasyonda yıl sonuna ilişkin tahminleri açıkladı!

Merkez Bankası (TCMB), kasım ayı Piyasa Katılımcıları Anketi sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, katılımcıların 2023 yıl sonu dolar/TL beklentisi bir önceki anket döneminde 30,05 TL iken, bu anket döneminde 30 TL oldu.

12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise aynı anket döneminde 39,62 TL olarak gerçekleşti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre katılımcıların cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi ise bir önceki anket döneminde yüzde 68,01 iken, bu anket döneminde yüzde 67,23 oldu.

2 – ABD enflasyon verisi açıklandı

ABD’de tüketici fiyatlarındaki değişimi yansıtan ve Fed’in faiz patikası üzerinde belirleyici olabilecek ekim ayına ilişkin enflasyon verileri açıklandı.

ABD Çalışma Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre ülkede enflasyon ekim ayında yıllık bazda yüzde 3,2 artış kaydetti.

Eylül ayında yıllık artış yüzde 3,7 seviyesinde gerçekleşirken, piyasanın ekim ayına yönelik yıllık artış beklentisi ise yüzde 3,3 seviyesindeydi.

Öte yandan, ekim ayında tüketici fiyatları aylık bazda değişim göstermedi. Piyasanın aylık artış beklentisi ise yüzde 0,1 seviyesindeydi.

3 – Yeni yıl zamlarında kritik viraja girildi: İlk tahminler açıklandı

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, yıl sonunda belirlenecek olan asgari ücretin OVP’de hedeflenen enflasyon oranında artırılması gerektiğine dikkat çekerek, “Asgari ücret bu konuda mevcut politikalar ve hedeflenen enflasyon olarak dikkate alınarak kurulan dengeleri bozmayacak şekilde artırılmalı” dedi.

Milyonlarca vatandaş yeni yıl zammını merakla beklerken, kulislerde de bazı rakamlar konuşulmaya başlandı.

4 – Elektrikli otomobillerde ÖTV matrahı değişti

Motor gücü 160 kilovatın altında ve yüzde 10 özel tüketim vergisine tabi sadece elektrikli otomobiller için esas alınan matrah eşiği 1 milyon 250 bin liradan 1 milyon 450 bin liraya yükseltildi.

5 – Açlık ve yoksulluk sınırı rakamları açıklandı

DİSK Birleşik Metal-İş Sınıf Araştırmaları Merkezi (BİSAM) Ekim 2023 dönemi açlık ve yoksulluk sınırı raporunu açıkladı.

BİSAM’ın açlık ve yoksulluk sınırı raporuna göre Türkiye’de dört kişilik bir aile için açlık sınırı ekimde 12 bin 928 TL’ye, yoksulluk sınırı ise 44 bin 718 TL’ye çıktı.

6 – ABD’de federal hükümetin kapanmasını önleyecek geçici bütçe tasarısı onaylandı

Temsilciler Meclisi, ABD Senatosu ve Başkan Biden’ın onayıyla ABD’de federal hükümetin kapanmasını önleyecek geçici bütçe tasarısı onaylandı.

Söz konusu tasarı, 1 Ekim 2023’de başlayan 2024 mali yılında hükümetin kapanmasını önlemeye yönelik 2’nci geçici bütçe oldu.

7 – TL tahvillere ilgi arttı: Kurda sert yükseliş beklentisi azaldı

Deutsche Bank’ın TL tahvillerin 2024’ün en iyi yatırımı olacağı yönündeki notunun ardından BNP Paribas da uzun vadeli TL tahvillerin cazibesinin arttığını belirtti. Türk tahvillerine yönelik iyimser tahminler ise kurda ani yükseliş beklentilerinin azalmasına yol açtı.

8 – Türkiye Yeşil Fonu kuruluyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Dünya Bankası ile yakın iş birliğiyle yeni projeler geliştirmeye devam ettiklerini söyledi. Bu kapsamda, Yeşil Finans Projesi için Türkiye Sınai Kalkınma Bankası AŞ’ye sağlanacak 155 milyon dolar kredinin, Dünya Bankası tarafından onaylandığına işaret eden Şimşek, proje kapsamında ülkede yeni bir fonu hayata geçireceklerini kaydetti.

9 – Euro/TL tüm zamanların zirvesine çıktı

ABD’de enflasyonun ekimde beklenenden fazla yavaşlaması sonrasında Fed’in faiz artırımlarında sona gelmiş olabileceğine yönelik beklentilerin güçlenmesiyle varlık fiyatlarında oynaklık arttı. Bu kapsamda dolar karşısında değerlenen euro, Türk lirası karşısında da kazançlarını artırarak gün içi işlemlerde tarihinde ilk kez 31,30 seviyesinin üzerine çıktı.

10 – Cari denge eylülde iki yılın en yüksek fazlasını verdi

Cari işlemler dengesi, eylül ayında 1,88 milyar dolar ile üç aylık aranın ardından yeniden fazla verdi.

Cari dengenin ticaret açığındaki daralma ve turizm desteğiyle 1,4 milyar dolar fazla vermesi bekleniyordu.

KAYNAK

Instagram
KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video