Mart 3, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Piyasa

HAFTANIN ÖNE ÇIKAN 10 GELİŞMESİ

hafta

Geride bıraktığımız haftada küresel çapta sakin bir seyir hakimdi. Yurt içinde ise başta Merkez Bankası’nın faiz kararı olmak üzere piyasaları hareketlendiren gelişmeler yaşandı.

İşte geçtiğimiz haftanın öne çıkan 10 başlığı:

1 – Merkez Bankası’ndan sürpriz faiz kararı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, 250 baz puanlık artış beklentilerine karşın kasım ayında faizleri sürpriz bir şekilde 500 baz puan artırdı.

Buna göre TCMB, Hafize Gaye Erkan başkanlığındaki toplantısının ardından politika faizini yüzde 35’ten yüzde 40’a yükselttiğini duyurdu.

Kasım ayı PPK toplantısına yönelik piyasaların genel beklentisi ise faiz artış hızının yavaşlatılarak faizlerin yüzde 37,5 seviyesine çıkarılacağı yönündeydi.

2 – 80 maddelik torba teklif, TBMM’ye sunuldu

Ekonomiye ilişkin düzenlemeler içeren kanun teklifi, TBMM Başkanlığına sunuldu. Teklifte, KKM’de kurumlar vergisi istisnasının süresinin uzatılması ve şans oyunlarında ikramiye dağıtım oranı üst sınırının yükseltilmesi de yer aldı.

3 – Gram altından yeni zirve

Gram altın, kritik faiz haftasında rekor tazeledi.

Buna göre gram altın, dolar/TL ve ons altındaki yükselişin desteğiyle 1.859 liraya kadar çıktı.

4 – Merkez Bankası’ndan kredi kartı faizlerine ilişkin yeni karar

TCMB, politika faizini sürpriz bir şekilde 500 baz puan artışla yüzde 40’a çıkardığı toplantının ardından kritik bir karar aldı.

Normal şartlarda kredi kartı ve üye iş yeri komisyon oranları politika faizine bağlı olarak değişiyordu. Ancak TCMB, kredi kartı azami faiz oranları ve üye iş yeri azami komisyon oranlarında yıl sonuna kadar değişiklik olmayacağını bildirdi.

5 – Çalışan emeklilere ikramiye hazırlığı

AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çalışan emekliye ikramiye çalışması için ilgili bakanlıklara talimat verdiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise çalışan emeklilere de tek seferlik 5 bin liralık ödeme yapılacağını belirterek, “İnşallah önümüzdeki hafta teklifimizi meclisimize sunacağız. İlk düzenlemeden yararlanamayan, çiftçi ve Bağ-Kur’lu esnaf emeklimiz başta olmak üzere 4 milyon 689 bin emeklimiz de 5 bin TL ödeme imkanından faydalanacak.” dedi.

6 – CDS, faiz haftasında 33 ayın en düşüğünde

Türkiye’nin kredi risk primi olarak adlandırılan beş yıllık kredi temerrüt takasında (CDS) gerçekleşen düşüş, TCMB’nin faiz kararı haftasında da devam ediyor.

Kasım ayı başında 400 baz puanın altına gerileyen CDS, geçen hafta 350 baz puanın altını görmüştü. Türkiye’nin CDS’si bu hafta ise 338 baz puan ile yaklaşık 33 ayın en düşük seviyesini test etti.

7 – Binance CEO’su istifa kararı aldı

İşlem hacmine göre dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’in CEO’su Changpeng Zhao, istifa kararı aldığını duyurdu.

Changpeng Zhao’nun ABD’deki bir ceza soruşturmasını çözmek için yapılan kapsamlı bir anlaşmanın parçası olarak istifa etmeyi kabul etmesinin ardından göreve Richarg Teng’in geleceği duyuruldu.

8 – İhracatta yeni sisteme geçiliyor

Ticaret Bakanlığı, 1 Ocak 2024’te ihracat istatistiklerinde yeni sisteme geçileceğini duyurdu. Buna göre il bazındaki dış ticaret verilerinde şirket merkezinin bulunduğu il yerine, ihracata konu ürünlerin üretildiği iller dikkate alınacak.

9 – Borsaya 3 şirket daha katılıyor

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), üç şirketin daha ilk halka arz başvurusuna onay verdi.

SPK haftalık bültenine göre Kurul, Çates Elektrik Üretim AŞ’nin 57,15 liradan, Şeker Yatırım Menkul Değerler AŞ’nin 7 liradan ve Batı Ege Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ’nin 3 liradan halka arz başvurusunu onayladı.

10 – Ülkeye döviz girişini teşvik için yeni reform paketi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, hayata geçirecekleri yeni reform paketine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Buna göre Şimşek, gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerinin yurt dışındaki bazı faaliyetlerine uygulanacak vergi indirim ve istisna oranını, kazancın ülkeye getirilmesi şartıyla artıracaklarını söyledi.

KAYNAK

Instagram
KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video