Mart 3, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Ekonomi Piyasa

“ENFLASYONUN ANA EĞİLİMİNDE DE BİR GERİLEME BAŞLADI”

Enflasyon

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, “Enflasyonun ana eğiliminde de bir gerileme başladı. Kasım ayı öncü göstergeleri aylık enflasyondaki gerilemenin devam edeceğine işaret etmekte.” dedi.

TCMB Başkanı Erkan, “İstanbul Sanayi Odası Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, “Düşük enflasyon, tek başına fiyat istikrarından çok daha geniş anlamda bir istikrara tekabül ediyor ve artık bu istikrardan taviz verme lüksü kalmamıştır.” ifadesini kullandı.

Reeskont kredilerinin yüzde 75’inin firmalara ilave teminat maliyeti oluşturmadan verilmesini hedeflediklerini belirten Erkan, bu konuda önemli mesafe kaydedildiğini söyledi.

TCMB Başkanı Erkan, “Güçlendirilmiş YTAK ile cari dengeye katkı verecek, dolaylı etkileri kur ve fiyat istikrarında hissedilecek alanlarda üretim kapasitesinin artışını hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

“TL’ye geçiş zamanının geldiğine inanıyoruz”

“TL’ye geçiş zamanının geldiğine inanıyoruz.” diyen Erkan, “Bunun en doğrudan yansımalarını mevduat gelişmelerinde görüyoruz.” ifadesini kullandı.

Erkan, “Üzerimize düşeni yaparken ‘Algı, kabul, itibar’ üçlüsü devreye girmiyorsa enflasyonu daha yüksek bir maliyetle de olsa bu patikaya oturtmaya kararlıyız.” dedi.

KAYNAK

Instagram
KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video