Aralık 8, 2023
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
NFT

YARGIÇ, MetaBirkin NFT SATIŞLARINI DURDURMA TALEBİNİ KABUL ETTİ

MetaBirkin

MetaBirkin’in yaratıcısı, projesinin sanatsal ifade olarak birinci değişiklik kapsamında korunduğunu savundu, ancak bu savunma yetersiz kaldı.

Fransız lüks moda markası Hermès International, Manhattan'daki bir yargıcın tüm MetaBirkin NFT satışlarına kalıcı tedbir kararı vermesinin ardından, sanatçı Mason Rothschild'e karşı açtığı ihlal davasında bir galibiyet daha elde etti.
Hermès ilk olarak Mart ayında New York Güney Bölgesi'ne MetaBirkin NFT'lerin tüm satışlarının engellenmesi talebini iletmişti. Manhattan merkezli ABD Bölge Yargıcı Jed Rakoff, Rothschild'in Hermès'in davasına karşı savunmasına şüpheyle yaklaştı. Yargıç, Rothchild'in projeyi pazarlamaya devam etmesini sorgulayarak 23 Haziran'da talebi resmen kabul etti.
Yargıç Rakoff, "Davalının buradaki tüm planı, Hermes'in ticari markalarının varyasyonlarını kullanarak, Hermes'in kazançlı MetaBirkins NFT'lerini onayladığına inanmaları için tüketicileri dolandırmaktı" dedi ve şunları ekledi:

Birinci Anayasa Değişikliğindeki hiçbir şey onu böyle bir plan için sorumluluktan muaf tutmaz.

MetaBirkin koleksiyonu, tüylü Birkin tarzı el çantalarını tasvir eden 100 NFT sanat eserinden oluşuyor ve Rothschild'in projeden 1 milyon dolardan fazla satış elde ettiği bildiriliyor.

Hermès ve MetaBirkin NFT satışları

Yasal anlaşmazlık, Ocak ayında Hermès'in Rothschild'in NFT koleksiyonunu Birkin ticari markasını uygunsuz bir şekilde kullanmak ve müşterileri markanın projeyi desteklediğine inandırmakla suçlamasıyla başladı.
Şubat ayında mahkeme, dokuz üyeli bir jüri kararının ardından Rothschild'in Hermès ticari markasını ihlal ettiğine hükmetti ve sanatçının 133.000 dolar tazminat ödemesine karar verildi.
Rothschild projesinin, Andy Warhol'un Campbell's çorba kutularını yasal olarak sanat eseri haline getirip satmasına olanak sağlayan benzer bir şekilde, ilk değişiklikle korunan sanatsal bir ifade olduğunu savunmuştu.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video