Aralık 8, 2023
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
NFT

WIMBLEDON ŞAMPİYONU, NFT KOLEKSİYONU İÇİN REFİK ANADOL İLE BİR ARADA

Refik

Wimbledon şampiyonu Andy Murray, NFT koleksiyonu için Refik Anadol ile bir araya geldi. Andy Murray, Ethereum üzerinde resmi bir Wimbledon sanat NFT’si başlatmak için dijital sanatçı Refik Anadol ile iş birliğine imza attı.

Tarihi tenis turnuvası Wimbledon ve turnuvanın son şampiyonu Andy Murray, Ethereum üzerinde resmi bir Wimbledon sanat NFT'si başlatmak için dijital sanatçı Refik Anadol ile bir araya geldi.
Andy Murray'in tenis verilerine dayandırılacak olan "The Exposition" isimli proje, başarılı tenisçinin 2013 ve 2016 yıllarında Wimbledon Turnuvası'nda kazandığı iki Grand Slam zaferi dahil olmak üzere, 18 yıllık Wimbledon verileri ve benzersiz hareket yakalama çalışmaları kullanılarak oluşturuldu. Bununla birlikte söz konusu proje, dijital sanat, spor ve veri biliminin dünyada ilk kez bir araya gelmesi olarak tanımlanıyor.
Tenisçinin NFT koleksiyonu, Wimbledon 2023'teki ikinci tur maçına denk gelecek şekilde manifold.xyz üzerinden geçen gün erken saatlerde satışa sunuldu. 16 Temmuz tarihine kadar ise satışların devam edeceği bildirildi. 
Ayrıca, Web3 danışmanlık şirketi FAN3 ile aracılığıyla üretilen NFT'lerin her birinin fiyatı 147 dolardan satışa sunuluyor. 

Andy Murray’nin tenis kariyeri, NFT’ler ile ölümsüzleşiyor

"The Exposition" için geliştiriciler, hareket, ses ve görsel verilerle birlikte istatistiklerden elde edilen milyonlarca girdiyi kullanan benzersiz bir algoritma oluşturdu. Ortaya çıkan renk patlamaları, proje açıklamasına göre Murray'nin devam eden Wimbledon kariyerinin "dramasını, rekabetlerini ve Şampiyonluk zaferlerini" temsil ediyor. 
Murray ise resmi Twitter hesabı üzerinden "Wimbledon'da oynadığım her maçı kapsayan, verilerden ilham alan bir dijital sanat projesinde Wimbledon ve Refik Anadol Studio ile iş birliği yapmaktan heyecan duyuyorum" açıklamalarına yer verdi.
Ayrıca önümüzdeki aylarda Murray, Wimbledon ve Anadol arasında başka iş birliklerinin de hayata geçirileceği doğrulandı. Yaratıcılar, Murray'nin son Wimbledon oyununda elde ettikleri verileri gelecekteki çalışmalarında kullanmak amacıyla kayıt altına aldıklarını belirttiler.
Son olarak Modern Sanat Müzesi'nde (MoMA) devasa bir video duvarında algoritmik sanata yer veren ödüllü "Unsupervised" sergisinin yaratıcısı Refik Anadol'un, projenin bir sonraki aşamasında iş birliği yapmadan önce Wimbledon NFT koleksiyonunun açılışında danışman olarak görev alması bekleniyor.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

  • 2 sene ago (Edit)

  You actually make it seem so easy with your presentation but I find this
  matter to be really something that I think I would never understand.
  It seems too complicated and extremely broad for me.
  I’m looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

Leave feedback about this

 • Quality
 • Price
 • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video