Haziran 13, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
NFT

UKRAYNA İÇİN EXCEL TABLOLAR NFT OLDU

Excel

Ukrayna’daki savaş kurbanları yararına yapılan NFT satışının baş rolünde Excel dosyaları ile hazırlanmış inanılmaz sanat eserleri var.

Dünyanın ilk Microsoft Excel tabanlı NFT sanat koleksiyonu, Ukrayna'daki savaşın kurbanları için bağış toplama çabasının bir parçası olarak satışa çıktı. Excel ile yakından bütünleşen bir finansal planlama platformu olan Datarails tarafından oluşturulan beş piksel sanat eseri, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky'nin portrelerini ve çatışmadan bazı sahneleri içeriyor.
Excel sanat eserleri tamamen yeni bir şey olmamasına ve geçmişte de elektronik tablo çizimleri NFT'lere dönüştürülmüş olmasına rağmen, Datarails’in satışı ile beraber, ilk kez bir XLS dosyasının (tipik Microsoft Excel dosya biçimi) token'laştırılıp bir blok zincirine yerleştirilmesini görüyoruz.
NFT'ler veya değiştirilemez token'lar, ister bir resim, ister video veya bir müzik parçası olsun, belirli bir dijital varlığın sahipliğini gösteren bir tür sistem. Bu varlığın kendisi serbestçe çoğaltılabilir ve paylaşılabilir olsa da, ilişkili NFT benzersizdir ve ikincil piyasada işlem görebilir.
Ancak, NFT'ler geçtiğimiz yıl yaygın bir şekilde kamuda konuşulur hale gelmesinden bu yana birçok eleştirinin hedefi oldu. Bazı insanlar, yalnızca değerlemelerinin düşmesi için, sermaye getirilerinin zımni vaadiyle NFT'leri fahiş fiyatlarla satın alırken, diğerlerinin token'ları dolandırıcılar ve bilgisayar korsanları tarafından çalındı.
NFT devriminin aynı zamanda gelecek vadeden sanatçılara çalışmalarından para kazanmanın yeni bir yolu olması gerekiyordu. Ancak aynı zamanda ünlüler ve diğer öne çıkan kişiler tarafından hızlı para kazanmanın bir yolu olarak da kullanılmaya başlandı.
Yine de Datarails, NFT satışının iyi bir amaç için fon yaratmak amacıyla ideal bir araç olduğuna inanıyor. Bu senaryoda, NFT'ler yatırım araçları değil, daha çok geleneksel bir bağışa eklenmiş bir avantaj gibi rol alıyor.
DataRails'in kurucu ortağı ve CEO'su Didi Gurfinkel “Excel, finans sektöründeki herkesin fikir, yenilik ve finansal modeller yaratmak için kullandığı tuvaldir. Bu deneyde bu konsepti bir adım daha ileri götürdük. Excel, CryptoArt ve elektronik tablo meraklılarının sahip olması için türünün tek örneği bir deneyim üretmek için kelimenin tam anlamıyla bir palet olarak kullanıldı. Bu projenin, Ukrayna'nın içinde bulunduğu kötü durum için fon oluştururken, Excel'in geniş tuvalini göstermeye yardımcı olacağını umuyoruz" diyor.
Her NFT, şu anda yaklaşık 1.900 dolara eşit olan 1 ETH fiyatıyla satılacak. Satıştan toplamda 10.000 dolara yakın bir gelir sağlanması amaçlanıyor ve bu gelirin tamamı, dünya çapında sağlık hizmetlerine erişimi iyileştirmeye adanmış kar amacı gütmeyen Heart to Heart International vakfına bağışlanacak ve Ukrayna için kullanılacak.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video