Temmuz 25, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Kültür-Sanat NFT

SANAT 3.0: NFT HEYKELLERİN AY’A YOLCULUĞU

Koons

Amerikalı sanatçı Jeff Koons, Pace Verso ve Intuitive Machines işbirliğiyle gerçekleşen ‘Jeff Koons: Moon Phases’ projesi ile NFT heykellerini Ay’da sergilemeye hazırlanıyor.

Jeff Koons dünyadaki en pahalı yaşayan sanatçı. Yakın zamanda, ölçeği, kariyeri ve sanattaki etkisiyle uyumlu yeni bir NFT projesi ile karşımızda olacak: ‘Jeff Koons: Moon Phases’. ABD'nin Apollo 17'yle aya yaptığı son mürettebat gezisinin 50. yıldönümüne denk getirilecek proje, Florida’daki Kennedy Space Center’dan uzaya fırlatılacak bir dizi NFT heykelini temsil ediyor.
Koons’u temsil eden Pace Gallery’nin Web3 platformu Pace Verso, aya giden ilk kadın, Chantelle Baier tarafından kurulan 4SPACE, NFMoon, Houston merkezli Intuitive Machines ve NASA’nın iş birliğiyle gerçekleşen proje, sanat dünyası, Web3 ve uzay araştırmaları arasında köprü kuracak.
Koons NFT dünyasına girişinin sinyallerini ilk olarak 2021’de, Gagosian ve David Zwirner ile yollarını ayırıp yalnızca Pace ile çalışmaya başladığında duyurmuştu. Bu kez hayata geçirdiği projede, insanlığın geçmiş ve gelecekteki başarılarından, merak ve kararlılığın sembolü olarak Ay'dan ilham aldığı heykel serisinde, fiziksel heykellerin her birinin, bir NFT karşılığı var. Pace Verso üzerinden satışa sunulacak NFT’lerden elde edilen gelir, Doctors Without Borders/ Sınır Tanımayan Doktorlar'a insani yardım programları için bağışlanacak.

Uzaya gönderilen heykeller nasıl sergilenecek?

Son birkaç yıldır NASA, Artemis programı aracılığıyla ayda turizm için aktif olarak çalışıyor. Bu programın bir parçası olarak, Ay'ın yüzeyine temas edebilen küçük robotik iniş araçları ve insan taşıyabilen araçlar başta olmak üzere bir filo geliştirmek üzere farklı ticari şirketlerle ortaklıklar yapıyor. Bu ortaklıkların hayata geçirdiği son projelerden biri, Intuitive Machines ile ortak geliştirdiği Nova-C robotik uzay aracı.
Koons’un heykelleri Nova-C ile Ay’ın ayın kuzey-güney ekseni boyunca 1.600 mili bulan yüzeyi Oceanus Procellarum’a ulaştırılacak. Heykeller, her tarafı 6 inç olan şeffaf, termal kaplanmış bir küpün içine yerleştirilecek. CubeSat adlı bu küp aslında bir minyatür uydu… Koons'un eserlerinin nasıl görüneceği veya kullanacağı materyal hakkında henüz bilgi yok.

HABERİN DEVAMI…

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video