Ekim 3, 2023
İstanbul/Turkey
NFT

NFT’LERİNİZ VE KRIPTO CÜZDANINIZ BU E-POSTA İLE BOŞALTILABİLİR

NFT

ABD merkezli NFT sanatçısı Josh M. Chavez, bariz bir dolandırıcılığın kurbanı oldu ve hemen dolandırıcılık alarmı verildi.

Tiger Woods, Tom Brady ve Rafael Nadal için koleksiyon öğeleri yaratan ABD merkezli NFT sanatçısı Josh M. Chavez, bariz bir dolandırıcılığın kurbanı oldu
Josh Chavez, hedef aldığı tehlikeli bir dolandırıcılık hakkında üzücü bir hikaye paylaşmak için Twitter'a gitti. Dolandırıcılar, bir e-posta mesajına eklenmiş belgelerde virüslü bir dosya ile eski bir teknik kullandılar.

NFT Sanatçısı, Instagram’daki Kötü Niyetli Kişiler Tarafından Dolandırıldı

19 Ocak 2022'de Amerikalı bir dijital sanatçı olan Josh M. Chavez, dolandırıcıların zincir üstü kripto cüzdanı MetaMask'tan tüm tokenleri ve NFT'leri çaldığını duyurdu.
Josh M. Chavez:

“Bugün MetaMask’ım birkaç dakika içinde tükendi ve NFT’ler satıldı.

İnternette yaşadığım ve dolandırıcılıkları bir mil öteden görebildiğim için bunun benim başıma geleceğini hiç düşünmemiştim ama bugün küçük bir ayrıntıyı iki kez kontrol etmeyi unuttum.”

Sanatçı, potansiyel bir müşteri tarafından Instagram'daki doğrudan mesajlar yoluyla kendisiyle iletişime geçildiğini açıkladı. "Müşterinin" botlar tarafından kitlesel olarak takip edildiğine dair açıklamasına rağmen, Chavez bu gerçeği göz ardı etmeye karar verdi.
Yabancı, yakında çıkacak şarkıları için kapak resmi sipariş etti. Chavez onlardan, sürüm, bütçe, konsept, referanslar ve benzeri bilgiler dahil olmak üzere talebin ayrıntılarını göndermelerini istedi. Bütün bu ayrıntılar Chavez'e e-posta ile gönderildi.
"Oscar Davies" adını kullanan dolandırıcı, belgeleri gönderdi; bunlardan biri .pdf olarak etiketlendi, ancak aslında .exe dosya adı uzantısına sahipti. EXE dosyaları, açıldığında bilgisayar programlarını yürütmek için tasarlanmıştır.
Dosya açılır açılmaz, MetaMask cüzdanlarının entegre edildiği tarayıcı olan Chrome'a bağlandı. Göz açıp kapayıncaya kadar MetaMask'tan token'leri boşalttı ve tüm NFT'leri açık artırmalarda gerçek fiyatlarının çok küçük bir kısmına sattı.

NFT Segmentindeki Hileli Dolandırıcılıklar Alev Alev Yanıyor

Chavez, tüm toplum mühendisliği prosedürünün ustaca yaratıldığının altını çiziyor: uzmanlığına rağmen tehlike işaretlerini fark edemedi.
Josh M. Chavez:

“İnternette yaşıyorum ve dolandırıcılığı bir mil öteden görebiliyorum, ancak bugün küçük bir ayrıntıyı iki kez kontrol etmeyi unuttum (…) Sadece acelem yoktu, bu rutin bir şeydi – pek çok kez kayıtsızca yaptığım bir şey müşterilerle birlikte”

Daha önce ele alındığı üzere, NFT piyasasının önde gelen aktörleri, 2022'nin 4. Çeyreği - 2023'ün 1. Çeyreği arasında karmaşık dolandırıcılık kampanyalarının hedefi oldu. Kasım ayında, saldırganlar BAYC'nin kurucusu Greg Solano'nun sosyal medyasını hack'ledi ve kimlik avı bağlantıları yayılmaya başladı. 
Katar'daki FIFA Dünya Kupası çevresindeki coşkunun ortasında, dolandırıcılar Twitter güvenlik kontrollerini geçmeyi başardılar ve sahte bir Binance x Cristiano Ronaldo NFT airdrop'u desteklediler.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video