Haziran 24, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
NFT

GÜNLÜK PİYASA ANALİZİ – 25.04.2022

gün

GÜNDEM VE PİYASALARA BAKIŞ

*Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 2.277 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısının ise 15 kişi olduğu açıklandı.
*Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski ile telefon görüşmesi yaptı. Erdoğan'ın görüşmede, tablonun her geçen gün daha da üzücü bir hal aldığı Mariupol'de yaralı ve sivillerin tahliyesinin mutlaka sağlanması gerektiğini söylediği belirtildi.
*Zelenski: Mariupol'de insanlarımız yok edilirse, işgal altındaki bölgelerde sözde referandumlar yapılırsa Ukrayna, (Rusya ile yapılacak) herhangi bir müzakereden çekilecek.
*Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Arestoviç, Türkiye ile Ukrayna’nın ortak yapacağı dronların Kiev’de üretileceğini, yıl sonuna kadar da Ukrayna semalarında olacağını söyledi.
*Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, yapılan müzakereler neticesinde Rus askerlerini Suriye'ye taşıyan uçaklara Türk hava sahasının kapatıldığını söyledi.
*Merkez Bankası’ndan Zorunlu Karşılık Düzenlemesi geldi. Bankadan yapılan açıklamada, finansal istikrarın desteklenmesi ve liralaşmanın teşvik edilmesi kapsamında ZK düzenlemesi değişikliğine gidildiği belirtildi.
*ABD Başkanı Joe Biden, 1915 olaylarına ilişkin açıklamasında, "Ermeni soykırımı üzerine düşünürken, her türlü nefretin yok edici sonuçlarına karşı kararlı duruşumuzu yineliyoruz." dedi.
*IMF, Avrupa ülkeleri için Rusya – Ukrayna savaşının tetiklediği yeni şokları ele almada maliye politikasının para politikasından daha uygun olduğunu bildirdi.
*ECB Başkanı Lagarde, ECB tahvil alımlarının üçüncü çeyrekte bitebileceğini söyledi.
*Fransa'da cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turunda sandık çıkış anketlerine göre, Cumhurbaşkanı Macron yeniden seçildi.

EURUSD

Euro kanadında Avrupa Merkez Bankası’nın faiz artırımı konusunda adımlar atacağı beklentileri gün geçtikçe artıyor. Beklentiler ile birlikte bu konuda seslerde yükseliyor. İlk adımın Temmuz ayında ve ardından ikinci adımın ise Eylül ayında 25’er baz puanlık faiz artışı ile gerçekleşebileceği beklentileri her geçen gün yükseliyor. Avrupa Merkez Bankası kanadında yetkililerde üçüncü çeyrek itibari ile faiz artırımların gerçekleşebileceği yönünde açıklamalarda bulunuyor. Diğer yandan AMB Başkanı Lagarde; AMB yetkililerinin banka politikasına yönelik banka içi tartışmalarını basına sızdırmamaları yönünde açıklamalarda bulundu. Avrupa kanadında bu konuda belirsizlik devam ederken, FED kanadı bunun aksine daha net. FED’in Mayıs toplantısında 50 baz puanlık faiz artırım beklentisi oldukça kuvvetli. Fakat yapılan son açıklamalar ile birlikte 75 baz puanlık faiz artışının imkansız olmadığı belirtiliyor. Bu da dolar kanadında değer kazanımları yaşanmasına ve EURUSD paritesinde baskılar oluşmasına neden oluyor. Yeni günde 11:00’da Almanya kanadından gelecek olan İfo İş İklimi Endeksi verisi takip edilecek. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak 1.0809 – 1.0870 – 1.0941 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.0707 – 1.0627 – 1.0564 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Piyasalar Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin İTO İş Dünyası Buluşması’nda yaptığı konuşmayı takip etti. Nebati; enflasyonun üzerinde kararlı adımlar atılmasının devam edileceğini, gerekirse gemileri karadan yürütüleceğini ve yine de hedeflere ulaşılacağını belirtti. Diğer yandan 28 nisan Perşembe günü TCMB ikinci enflasyon raporu toplantısını Ankara’da gerçekleştirecek. Toplantı fiziksel ortamda yapılacak. Geçtiğimiz hafta kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren USDTRY paritesi haftayı 14.73 seviyelerinde kapatmıştı. Yeni haftaya da bu seviyelerin yakınlarında fiyatlamalar ile başlayan paritede sınırlı yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Haftanın ilk işlem gününde piyasalar 10:00’da yurtiçinden gelecek olan Kapasite Kullanım Oranı ve İmalat Güveni ekonomik verilerini takip edecek. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 14.85 – 15.00 – 15.15 seviyeleri direnç noktaları olarak; 14.65 – 14.50 – 14.41 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

ALTIN

Mart sonundan Nisan ayının son haftasına kadar %5.70 üzerinde yükselen ons altın, son hafta sert düşüşle karşılaştı ve %2’nin üzerinde değer kayıpları gerçekleştirdi. Bu değer kaybının en büyük sebepleri arasında, geçtiğimiz hafta Fed Başkanı Powell’ın yaptığı açıklamada faiz artışının 50 baz puan kaçınılmaz olduğunu söylemesi gösterilebilir. Bununla birlikte FED’in sıkılaşma adımlarının etkisi ile doların güçlenmesi ve 10 yıllık getirilerin artması, altındaki baskıların artmasına neden oluyor. Avrupa tarafından da faiz artışı ile ilgili sinyaller gelmeye devam ediyor ve bu durum da ons altında baskı unsurları arasındaki yerini alıyor. Diğer yandan Rusya-Ukrayna savaşının devam etmesi, küresel riskler ve yüksek enflasyonun seyri, yatırımcıların yatırımlarını korumak adına güvenli liman talebinden vazgeçirmiyor. Fakat FED’in şahinvari adımlar atabileceği beklentileri fiyatlamalarda daha etkili olabiliyor. Yeni haftaya 1930 seviyelerinde başlayan ons altın günün ilk saatlerinde aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1925 – 1935 – 1945 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1910 – 1895 – 1883 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video