Şubat 22, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
NFT

 FRİDA KAHLO’NUN TABLOSUNU YAKAN GİRİŞİMCİ BATTI

girişimci

Frida Kahlo temalı NFT projesinin reklamını yapmak için 10 milyon dolarlık Kahlo tablosunu yakan girişimci battı. Üstelik girişimci hakkında soruşturma başlatıldı.

Kripto para ve NFT piyasası 2022’nin başından beri sürekli olarak düşüşte. Pek çok yatırımcı bu yıl boyunca kârdan çok zarar etti ve “Geleceğin para birimi aslında kısa süreli bir yatırımdan mı ibaretti?” soruları sorulmaya başladı. Bazı yatırımcılar ve girişimciler ise “kendi kuyularını kendileri kazdı”.
Lübnan-Meksika kökenli girişimci Martin Mobarak da kendi kuyusunu kazanlar arasında zirvede yer alıyor. Mobarak, geçtiğimiz yaz tanıttığı Frida.NFT isimli koleksiyonunun reklamı için oldukça riskli bir hareket yaptı. Bu reklam stratejisi ise onun ve koleksiyonun sonunu getirdi.

10 milyon dolarlık tabloyu cayır cayır yaktı

30 Haziran tarihinde Miami’deki malikanesinde bir parti veren Martin Mobarak, Yeni NFT koleksiyonu Frida.NFT projesinin tanıtımı için Meksikalı dünyaca ünlü ressam Frida Kahlo’nun 10 milyon dolarlık “Fantasmones Siniestros” (Uğursuz hayaletler) tablosunu cayır cayır yaktı. Girişimcinin hem Kahlo’nun tablosunu yakıp hem de “Bu proje dünyanın en büyük sorunlarını çözecek ve Frida Kahlo’yu onurlandıracak” demesi de tepki çekmişti.
Bu devasa reklam projesinin ardından satışa çıkan 10.000 NFT’den sadece 4 tanesini satabildi. Satılan NFT’lerden yaklaşık 11.000 dolar kazanan yatırımcının bu absürt girişimi kelimenin tam anlamıyla “yanıp kül oldu”. Üstelik bu da yetmezmiş gibi Meksika Ulusal Güzel Sanatlar ve Edebiyat Enstitüsü, Mobarak hakkında soruşturma başlattı. Meksika’da Frida Kahlo’nun sanat eserleri ulusal anıt sayıldığı ve ülkenin kültürü için önemli görüldüğünden dolayı tabloyu yakmak da ciddi bir suç demek oluyor.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video