Aralık 8, 2023
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
NFT

COCA-COLA’NIN “MASTERPIECE” NFT KOLEKSİYONUNUN GELİRİ

Coca

Coca-Cola’nın NFT koleksiyonu olan ‘Masterpiece‘ koleksiyonunun NFT müzayedesi, dijital sanat eserinin tanıtım etkinliği sırasında 543.600 dolarlık dijital varlık satış geliri elde etti. Kripto para borsası Coinbase tarafından düzenlenen ve piyasaya sunulan Layer-2 ağı Base tanımını kapsayan ‘Onchain Summer’ etkinliği sırasında toplam sekiz NFT kullanıcıların beğenisine sunuldu. Yaklaşık 72 saatlik satış süresince yaklaşık 80.000 NFT satın alındı.

Sanat ve Teknoloji Bir Arada

Coca-Cola Masterpiece koleksiyonu başlangıçta Londra merkezli yaratıcı ajans Blitzworks tarafından bir medya kampanyasının parçası olarak oluşturuldu. Reklamda, Edvard Munch’un Çığlık ve Vermeer’in İnci Küpeli Kız gibi ünlü sanat eserleriyle Vikram Kushwah ve Fatma Ramadan gibi çağdaş sanatçıların eserleri bir arada yer aldı.
The Coca-Cola Co. Kıdemli Direktörü Pratik Thakar, “Coca-Cola’da sanatçı topluluğuyla uzun bir işbirliği geçmişimiz var ve şimdi teknoloji ve yenilik, sanatçılarla yeni ve ilginç şekillerde yaratmaya devam etmemizi sağlıyor” dedi.
NFT’lerin piyasaya sürülmesi, Coca-Cola‘nın NFT piyasasına ilk girişi değil. İçecek devi 2021 yılında Special Olympics International yararına bir defaya mahsus bir NFT çıkarmış ve açık artırmada 575.000 doların biraz üzerinde bir gelir elde etmişti.

Ünlü Şirketler NFT Piyasasına Adım Attı

NFT’ler, diğer kişisel mülkler gibi alınıp satılabilen ancak fiziksel bir formu olmayan dijital varlıklar olarak hayatımızda yer alıyor. Genellikle bir resim koleksiyonu olarak bilinen NFT’ler aslında altta yatan teknoloji olan blockchain teknolojisi ile sahiplik ve provenans (Belge arşiv sistemi) sistemleri oluşturmak için de kullanılıyor.
Geçtiğimiz yıl, viski perakendecisi The Whisky Barrel, premium alkollü içkiler için “Dijital sahiplik sertifikaları” platformu olarak işlev gören bir NFT sistemi oluşturdu. Markalar, genellikle ürün tanıtımına bağlı olarak veya fiziksel bir şişenin satışıyla eşleştirilerek ve buna dahil edilerek, içecek endüstrisi genelinde NFT satışlarına başladı.
Diageo’nun alkollü içki markası Johnnie Walker Scotch, 2022 yılında kendi NFT koleksiyonunu piyasaya sürdü. Johnnie Walker’ın ‘Masters of Flavour’ NFT koleksiyonu için yedi dijital sanat eseri yaratıldı.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video