Haziran 16, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
NFT

ÇİN ŞEHRİNDEN, DEVLET DESTEKLİ METAVERSE PLATFORMU

Çin

Platform, Çin’deki akademik kurumların ve işletmelerin kaynaklarını birleştirmeyi ve metaverse ile ilgili alanlarda araştırma çabalarını güçlendirmeyi amaçlıyor.

22 Mayıs'ta, Çin'in doğu Jiangsu eyaletinin başkenti Nanjing, ülke genelinde metaverse araştırma ve geliştirmeyi teşvik etmek için Çin Metaverse Teknoloji ve Uygulama İnovasyon Platformu'nu kurdu.
Bu yeni devlet destekli kuruluş, Nanjing Bilgi Bilimleri ve Teknolojisi Üniversitesi (NUIST) tarafından yönetiliyor. NUIST'in sosyal medya hesabında yapılan bir duyuruya göre, platform Çin anakarasındaki çeşitli akademik kuruluşları ve metaverse ile ilgili şirketleri temsil eden kurucu üyelerden oluşuyor.
Platformun amacı, Çin'deki akademik kurumlar ve işletmelerin kaynaklarını birleştirmek ve metaverse ile ilgili araştırmaları güçlendirmek. Metaverse, tüm sanal dünyaları, artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik deneyimlerini içeren bir sanal evreni temsil ediyor. Bu, kullanıcıların birbirleriyle ve bilgisayarla oluşturulan ortamlarla gerçek zamanlı etkileşime geçebileceği dijital bir alan anlamına geliyor.
Nanjing ve diğer Çin şehirleri, ülkenin metaverse gelişiminde öne çıkmak için yarışıyor. Şehir, 2025 yılına kadar yıllık geliri 135 milyar yuan (19.13 milyar dolar) aşan bir endüstri yaratmayı hedefleyen metaverse stratejisi üzerinde çalışıyor.

Çin şehirleri, ülkenin metaverse gelişimi için yarış içinde

Shanghai da metaverse hedeflerini aktif olarak takip ediyor. Şehir, 2025 yılına kadar metaverse endüstrisinin yıllık gelirinin 350 milyar yuan (49.6 milyar dolar) olacağını tahmin ediyor. Şanghay, sanal sağlık tanılarından kentin tarihi mimari yapılarının dijital yeniden canlandırmalarına kadar çeşitli alanları kapsayan 20 metaverse kullanım durumunu sunmuştu.
Çin, kripto paralar ve NFT'ler üzerinde sıkı düzenlemeler uygulamasına rağmen, metaverse dahil Web3 teknolojilerinin dijital ekonomiyi yönlendirmedeki potansiyelini kabul ediyor.
Bilim ve Teknoloji Bakanlığı'nın eski Yardımcı Bakanı Wu Zhong-ze, metaverse'ün çeşitli sektörlerdeki kullanımını genişletmenin önemini vurguladı. Ayrıca, metaverse için endüstri standartlarının oluşturulmasının gerekliliğine de vurgu yaptı.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video