Aralık 8, 2023
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
NFT

BITCOIN ORDINALS NFT İŞLEM HACMİ %98 DÜŞTÜ

hacmi

Bitcoin Ordinals NFT işlem hacmi, mayıs ayından beri düşüyor. Ayrıca, Bitcoin Ordinals NFT hacmi ağustos ortasında yüzde 97’lik bir düşüş yaşadı.

Blockchain araştırma kuruluşu DappRadar, Bitcoin Ordinals kullanıcılarının, NFT faaliyetlerinde endişe verici bir düşüşün meydana geldiğini ifade etti. DappRadar, Bitcoin Ordinals işlem hacminin mayıs ayından bu yana yüzde 98 oranında düşüş yaşadığını açıkladı.
17 Ağustos'ta bir rapor yayımlayan DappRadar, Bitcoin Ordinals satış hacminin mayıs ayında 452 milyon dolar ile zirve gördüğünü belirtti. Günümüze değinen blockchain kuruluşu, bu satış hacminin 14 Ağustos'ta yaklaşık 3 milyon dolara düştüğünü açıkladı. Neredeyse hiç işlem hacmi bulunmayan Bitcoin Ordinals NFT'leri dikkat çekiyor.
Bu düşüşe paralel olarak, işlem sayısı da aynı dönemde yaklaşık yüzde 97 oranında azalarak 20.571'e geriledi.
Ordinals trading volume and sales count. Source: DappRadar.

DappRadar, Bitcoin Ordinals piyasasını irdeledi

DappRadar, bu düşüşün Ordinals piyasası için korkunç bir senaryo anlamına geldiğini ifade etti. Blockchain araştırma kuruluşu, Ordinals tarafında yaşanan düşüşün geçici bir aksaklıktan mı yoksa Bitcoin tabanlı NFT'lerin sistematik sorunu mu anlamak için zamana ihtiyaç olduğunu vurguladı.
Araştırma raporunda, "Bu kadar kısa bir süre içinde hem satış hacmi hem de işlem sayısındaki keskin düşüş Bitcoin Ordinals için endişe verici. Azalan işlem sayısı, Bitcoin NFT'lere olan hevesin ya da belki de güvenin azaldığının altını çiziyor." ifadeleri yer aldı.

“While fluctuations in sales volume could be attributed to market dynamics, a consistent decline in transaction count may point toward broader issues. It suggests that fewer traders are engaging with Bitcoin Ordinals, which could raise concerns about its longevity and relevance in the NFT space.”

Düşüş, 2023'ün ilk çeyreğine kıyasla işlem hacimlerinin ve kullanıcı faaliyetlerinin hızla arttığı Bitcoin Ordinals için hype dolu bir ikinci çeyreğin ardından geldi. Daha önce Ordinals, büyük bir ilgiyi arkasına almış ve yeni fenomen olabileceği konuşulmuştu.
DappRadar, ortaya çıkan bu sorunun olası nedenlerini değerlendirdi. DappRadar'a göre, Ordinals'ın sürdürülebilirliği ile ilgili önemli bir sorun varsa bunun kaynağı Bitcoin topluluğunun ikiye bölünmüş olması. Bitcoin topluluğu, NFT'lerin ağda işlem görmesi konusunda ikiye ayrıldı. Topluluk, NFT alım satımının Ethereum ve diğer ağlarda sorun yaratmayacağını öne sürdü. Hatırlanacağı üzere, Ordinals'ın popüler olduğu bir dönemde Bitcoin ağında aksaklık yaşanmıştı.
DappRadar raporu, ikiye bölünen toplulukta istemeyen kesimi ele aldı. Raporda, "Topluluk içinde Bitcoin'i öncelikle dijital altın olarak gören ve birincil işlevinin bir değer deposu olarak kalması gerektiğini öne süren sesler var. Öte yandan, Ethereum'dan genellikle dijital petrol olarak bahsediliyor ve bu da onun dijital ekonomiyi beslemedeki rolüne işaret ediyor." ifadeleri kullanıldı.

“Önümüzdeki aylar, Bitcoin’in sürekli gelişen NFT ortamında bir yer edinip edinmeyeceğini ya da bir değer deposu olarak birincil rolüne geri dönüp dönmeyeceğini belirlemede çok önemli olacak.”

CryptoSlam verilerine göre, son 30 gündeki NFT satış hacmine bakıldığında, Bitcoin ağı şu anda 21.989 alıcıdan elde edilen 14,6 milyon dolar ile yedinci sırada yer alıyor.
op 10 blockchains in terms of 30 day NFT sales volume. Source: CryptoSlam.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video