Aralık 8, 2023
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Metaverse

“YASA TASARISI METAVERSE’Ü DE KAPSAMALI”

kapsama

Lordlar Kamarası üyelerine göre, Birleşik Krallık’ta belirli internet hizmetlerini düzenlemeyi amaçlayan mevzuatın, metaverse’ü de kapsaması gerekiyor. 

Birleşik Krallık parlamentosunun 12 Temmuz'da yapılan bir oturumunda, üst meclis üyeleri, Çevrimiçi Güvenlik Yasası'nın, kullanıcıların Metaverse gibi sanal bir ortamda karşılaşabilecekleri "belirli zararlı içeriği" kapsayıp kapsamayacağını tartıştı. Llandaff'tan Barones Finlay'e göre, birçok vekil, regülasyonların çocukların internette karşılaşabileceği "korkunç şeyleri" nasıl ele alabileceğini değerlendirdi. 
Baron Clement-Jones, "Metaverse, yasa tasarısının kapsamı dışında yer almamalıdır. Bunu tasarıya dahil etmezsek, çocuklarımızı ve yetişkinleri yüz üstü bırakmış oluruz" dedi. 
Birleşik Krallık parlamentosunun birçok üyesinin tartışmasının ana maddesi, "bir internet hizmeti aracılığıyla iletilen her şey" için geçerli olan yasa tasarısına dayanıyordu. Whitley Bay'den Lord Parkinson, bu kapsamın diğer kullanıcılar tarafından sağlanan metin ve görüntülerin yasnı sıra sanal nesneleri ve avatarları da içerebileceğini söyledi. 
Devlet gözetimi ve çevrimiçi etkinliğin korunmasına ilişkin mevzuatlar, ülkeden ülkeye farklılık gösteriyor. ABD'de yer alan savunuculuk grupları, taciz ve mahremiyetin önüne geçinilmesini gerekçe göstererek, Meta'yı reşit olmayan kişilerin şirketin metaverse platformu Horizon Worlds'ü kullanmasını engellemeye çağırdı.
Birleşik Krallık Çevrimiçi Güvenlik Yasa Tasarısı'nın, 17 Temmuz'da Lordlar Kamarası'nda daha fazla tartışılması planlanıyor. 

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video