Aralık 7, 2022
İstanbul/Turkey
Metaverse

Xbox’IN PATRONUNDAN METAVERSE ELEŞTİRİSİ

Xbox

Xbox’ın önemli isimlerinden Phil Spencer, katıldığı bir konferansta metaverse hakkında dikkat çeken bir açıklama yaptı.

Gerçek hayatın bir versiyonu olan yaygın sanal gerçeklik dünyası metaverse, yıllardır bilim kurgu meraklılarının odağında yer alıyor. Özellikle son zamanlarda teknolojinin gelişmesiyle metaverse neredeyse hayatımızın bir parçası haline geliyor. Bununla ilgili ise Xbox patronu Phil Spencer, dikkat çeken bir açıklama yaptı. İşte detaylar!

Phil Spencer, metaverse konseptinin değişeceğine inanıyor

Meta’nın metaverse vizyonu, son zamanlarda sık sık gündemde yer alıyor. Ancak bazı teknoloji şirketleri, Meta’nın bu vizyonu hakkında çeşitli eleştiriler yapıyor. Xbox’ın başındaki önemli isimlerden biri olan Phil Spencer da metaverse planına taş atan teknoloji yöneticilerinden biri oldu.
Phil Spencer, geçtiğimiz gün Wall Street Journal Tech Live 2022 konferansında birçok konuyla ilgili soru cevapladı. Sorulan bir soru üzerine Spencer metaverse için “kötü hazırlanmış bir video oyunu gibi” ifadesini kullandı.
Geçtiğimiz yıl Facebook, çatı şirketi adını Meta olarak değiştirdi. Böylece metaverse’e verdiği öneme vurgu yapmış oldu. Şirket metaverse’ün yalnızca eğlence değil, ortak bir çalışma alanı da sunacağını düşünüyor. Ancak Spencer, bu noktada Meta ile aynı düşünceleri paylaşıyor gibi durmuyor.
Spencer sorulan soru karşısında şu cümleleri kullandı: “Video oyun geliştiricilerinin içine girip zaman geçirmeyi istediğimiz dünyalar oluşturma konusunda inanılmaz bir yeteneği var. Bana göre, toplantı odasına benzeyen bir metaverse oluşturmak… Ben burada zamanımın büyük kısmını geçirmeyi istemem.”
Phil Spencer, eleştirilerine rağmen metaverse konseptinin değişme ihtimali olduğuna da inanıyor. Bunun için de açıklamasına şu şekilde devam etti: “Kötü bir video oyun derken biraz şaka yapıyorum. Henüz bir şey söylemek için erken. Zaman içinde metaverse modern video oyunlarına daha benzer hale gelecektir.”
Bu konferansa katılan diğer yöneticiler de metaverse ile ilgili eleştirilerini daha öncesinde paylaştı. Örneğin Snap CEO’su Evan Spiegel, metaverse için “bir bilgisayarın içinde yaşamak gibi” tanımlamasını yaptı. Ayrıca “Uzun bir günün ardından yapmayı istediğim en son şey bir bilgisayarın içinde yaşamaktır” diye belirtti.
Bunların dışında Apple’ın küresel pazarlamadan sorumlu başkan yardımcısı Greg Joswiak da bir açıklama yaptı. Açıklamasında ise metaverse kelimesini asla kullanmayacağını belirtti. Tüm bu açıklamalara baktığımız zaman Meta’nın sanal gerçeklik dünyası hakkında ikna edici olmadığını görmek mümkün.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video