Kasım 26, 2022
İstanbul/Turkey
Metaverse

THE SANDBOX KURUCU ORTAĞI: “TÜRKİYE ÖNCEKİ SEZONDA İLK 5’TE”

Sebastien

Sebastien Borget ve Arslan Kiran ile Muhteşem Yüzyıl, Kral Şakir, Engin Altan Düzyatan ve Wideangle olmak üzere Türkiye’deki iş birliklerini, gelecek planlarını, ortaya atılan iddiaları ve Türkiye pazarının Metaverse’deki konumunu konuştuk.

The Sandbox’ın düzenlediği “The Sandbox Metaverse: Geleceğe İz Bırak”  etkinliğinde The Sandbox'ın kurucusu Sebastien Borget ve Büyüme Daire Başkanı (Head of Growth) Arslan Kiran ile The Sandbox'ın Türkiye pazarındaki hedeflerini içeren bir röportaj gerçekleştirdik. 
Sebastien Borget'ye ilk olarak Metaverse girişimlerinin yeteri kadar ilgi görmediğini belirten haberlerle ilgili yorumunu ve Metaverse girişimlerinin potansiyeline ulaşma sürecinde bizleri nelerin beklediğini sordum. Bu noktada önceki haftalarda DappRadar verilerinden yararlanan Coindesk'in, Decentraland ve The Sandbox'taki kullanıcı aktivitesinin yetersiz kaldığını vurguladığını hatırlatalım.  
Sebastien Borget bu haberler hakkında ilk olarak şu ifadeleri kullandı. 

Haberdeki tüm veriler, zincir üstü (on-chain) veriler, bu doğru. Doğru olmayan şey verilerin yorumlanış şekli. Bu durum, Metaverse’teki – Metaverse ile kastım The Sandbox – kullanıcıların etkileşimlerini yalnızca transferlerle, kullanıcının NFT alım satımı ile kısıtlıyor. Biliyoruz ki;  bu durum gerçeği yansıtmıyor. 

Borget, kullanıcı etkileşimlerini ve varlığını fiziksel dünya üzerinden örneklendirerek konuya açıklık getirdi:

Örneğin gerçek dünyada bir alışveriş merkezine gidersek oradaki insanların varlığı için yalnızca ödemeleri saymayız. Gerçekte, insanlar şimdiden bu deneyimlerde günde 20 – 30 dakika geçiriyor. Avatarlarına bağlanıp, sosyalleşiyor, görevleri tamamlıyor, sohbet ediyor veya diğer aktivitelerle ilgileniyor. Bu, haberde eksik olan bizim netleştirdiğimiz bir bilgiydi. 

The Sandbox’ın öne çıkan verileri

Sebastien Borget sorunun yanıtını detaylandırırken, The Sandbox'ın öne çıkan verilerini de paylaştı. Bu verileri paylaşırken The Sandbox'ın henüz beta sürümünde olduğuna da dikkat çekti: 

Şimdiye kadar The Sandbox, cüzdanlarıyla birlikte 4.3 milyon kullanıcıya  ve geçtiğimiz Alpha sezonunda – ki 2 Kasım’da sona erdi- günlük aktif 40 bin kullanıcıya ulaştı. Her gün, 40 bin kullanıcı, neredeye giderseniz gidin bol miktarda aktivite mevcut. Sezon boyunca 360 bin eşsiz kullanıcı oyun oynadı. Yani metrikler müthiş, özellikle de The Sandbox’ın hala beta’da olduğunu, hala mobil sürümünün bulunmadığını, yalnızca PC ve Mac’te çalıştığını düşünürsek…

The Sandbox’ın gelecek planları

Sebastien Borget bu açıklamanın ardından, sorumun ikinci kısmını yanıtlarken bir Metaverse girişimi olarak The Sandbox'ın potansiyelinden bahsetti. Borget, bununla beraber The Sandbox'ın gelecek planlarından söz etti. Borget'nin anlattıklarına göre gelecek yıldan itibaren kullanıcılar The Sandbox'ta kendi arazilerini kendileri yayınlayabilecek. Ayrıca 2023'ün ikinci yarısında The Sandbox'ın mobil sürümü de yayına alınacak  

Platformu daha fazla kullanıcıya açtıkça, gerçek potansiyelini de anlayacağız. Tüm toprak (land) sahipleri, tüm trader’lar kendi deneyimlerini yayınlayabilecek. İnsanların kendi arsalarını kendi yayınlaması özelliği, gelecek yılın ilk çeyreğinde yayına alınacak.

Yeniliklerden bir diğeri ise mobil versiyon. İnsanların mobil cihazlar üzerinden metaverse’e daha kolay erilebileceğini anlıyoruz. Üretmek için hala PC ve Mac kullanılacak ancak oynamak için mobil daha müsait. Bu nedenle gelecek yılın ikinci yarısında mobil sürümü hayata geçireceğiz. Bu durum kullanıcıların büyümesinde de rol oynayacaktır. 

Türkiye’deki iş ortaklıkları: Muhteşem Yüzyıl, Engin Altan Düzyatan, Kral Şakir ve Wideangle

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video