Temmuz 20, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Metaverse

ŞANGAY RESMİ METAVERSE YOL HARİTASINI AÇIKLADI

Şangay

Geçtiğimiz sene kripto paraları ve madenciliğini sert şekilde ülkede yasaklayan Çin’de, metaverse ve yapay zeka teknolojisinde ise ciddi adımlar atılmaya devam ediyor. Son olarak ülkenin önemli liman şehri Şangay için 2022 ilâ 2025 yılları arasını kapsayan bir metaverse yol haritası açıklandı.

Geçtiğimiz sene Mayıs ayında kripto para madenciliğini, Eylül ayında ise kripto paralarla ilgili neredeyse her şeyi tamamen yasaklama yoluna giden Çin, kendi merkez bankası dijital parasını çıkarma ve kullanma konusunda ise dünyanın lider ülkesi konumunda yer alıyor.
Dijital yuan dışında birçok teknolojik atılım yapma hedefinde olan Çin, metaverse, yapay zeka ve yeşil enerji konularında da hırslı ve agresif adımlar atıyor.

Metaverse plânı açıklandı

Son dönemdeki Kovid kısıtlamaları sebebiyle limanda yaşanan sorunların dünya tedarik zincirini etkileyecek kadar önemli bir şehir olan Şangay’da ise şehir yönetimi metaverse ile ilgili 3 yıllık bir yol haritası çizdi ve bunu resmen açıkladı.
İlgili tüm resmi kurumlara izlenmesi gereken uygulamalar konusunda yazı giderken, talimatlarda yeşil enerjiye geçişin hızlandırılması, yapay zeka çalışmaları ve metaverse’ün hayata entegre edilmesi de yer alıyordu.

Hedef, Şangay’ın dijital merkez olması

Özellikle temiz/yeşil enerji konusunda uzun talimatların yer aldığı belgede metaverse ile ilgili, Şangay’ın uluslararası anlamda bir dijital bölge olması açısından inşaasının sağlanması talep ediliyor. Belgede 2025yılına kadar Şangay’ın 350 milyar yuan'lık bir metaverse endüstrisine sahip olmasının beklendiği belirtilirken, bilgi işlem ve yazılım endüstrisi için bu rakamın 1.5 trilyon dolar olmasının plânlandığı yazıldı.

“Metaverse’ün gelişimini teşvik edin”

Şangay şehir yönetiminin, kurumlara metaverse ile ilgili gönderdiği talimatlarda ayrıca, eğitim için sanal sınıfların yaratılması, sanal turizm için müze ve tarihi yerlerde gerekli teknik altyapının hazırlanması gibi taleplerden bahsediliyor ve şu ifadeler kullanılıyor:
“Metaverse’te sanal haritalama, sanal etkileşim ve sanal entegrasyonunu iyi öğrenin. İleriye dönük gelişime odaklanın ve endüstrinin genel olarak sağlıklı ve düzenli gelişimini her zaman teşvik edin”
Tüm bunlarla birlikte Şangay Borsası’nda, test amaçlı bir dijital varlık işlem bölümü açılması da plânlanıyor.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video