Temmuz 19, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Kripto Para Metaverse Web3

Microsoft’UN ACTIVISION SATIN ALIMI, KRIPTOYA YARAYABİLİR

Microsoft

2022’nin Ocak ayında Microsoft’un oyun devi Activision Blizzard’ı satın alım hamlesinin ardından metaverse hakkında pek çok şey yazılıp çizilmişti. Satın alımda odak gaming’den öte daha çok konferans platformları üzerineydi. Ancak kamuoyuna yapılan açıklamalar ve sızan dokümanlara göre Activision satın alımı metaverse’ten ziyade kriptonun geleceğine dair umut vadediyor olabilir.

Microsoft’un 2022’nin Ocak ayında satın alıma ilişkin açıklama yaptığı dönemde, metaverse oldukça ön plandaydı. Söz konusu açıklamanın ilk paragrafında şirket, “Bu satın alım Microsoft’un gaming sektöründe büyümesini hızlandıracak ve metaverse’ün temelini atmamıza sağlayacak” ifadelerini kullanmıştı. Birkaç paragraf sonra Microsoft’un CEO’su Satya Nadella ise “Gaming, metaverse platformlarının gelişiminde kilit rol oynayacak” demişti.

Bir sonraki ay Financial Times’a konuşan Nadella, metaverse’ün gelişimine dair vizyonunu şöyle açıklamıştı:

“Ne kadar doğru bir ifade bilmiyorum ama açıkçası metaverse uygulamaları geliştiriyoruz. İş uygulamaları, verimlilik araçları ve hem toplantılar hem de oyunlar yani üçü birden tek bir platformda olacak.”

Nadella’nın ifadeleri oldukça çarpıcı. Aslında dört farklı madde saydı fakat bunlardan “Üçü birden” diye bahsederken, toplantılar ve oyunların tek bir madde olarak kabul edildiği açık. Geçtiğimiz ay görücüye çıkarılan Microsoft’un metaverse platformu Mesh, şirketin video konferans uygulaması Teams’in tamamlayıcı bir unsuru olarak konumlanmış vaziyette.

Mesh’in gaming bölümü de bulunuyor. Platform her ne kadar “İki boyutlu toplantılarınızı üç boyutlu sürükleyici bir deneyime dönüştürmeyi” vadetse de şu ifadelere de yer verildi:

“Üç boyutlu ortamda gömülü interaktif oyunlar oynayarak ekiplerinizi kaynaştırın. Marshmallow kızartmak, minder fırlatmak, eğlenceli soruları yanıtlayarak kaynaşmak ve çok daha fazlası için belirlediğimiz alanlara göz atıp başlayabilirsiniz.”

Ancak Microsoft Gaming’in CEO’su Phil Spencer geçtiğimiz yıl metaverse’e duyduğu heyecanını yitirdiğini söylerken, Blizzard satın alımının tamamlandığı 13 Ekim’de Microsoft Gaming’in açıklamalarında metaverse’e rastlanmadı.

Microsoft Gaming CEO’su Spencer, geçtiğimiz Ağustos ayında Bloomberg’e verdiği bir röportajda metaverse’ün ne anlama geldiğini bile sorguladı. “Metaverse hakkındaki görüşüm, gamer’ların 30 yıldır aslında metaverse’te olduğu yönünde” diye konuşan Spencer, web3 metaverse hakkında oynadıkça kazan modeline “İhtiyatlı” yaklaştığı dışında pek bir şey söylemedi. Röportajın ilerleyen dakikalarında metaverse için “vasat bir bilgisayar oyunu” ifadelerini kullanırken, “Bir metaverse inşa etmek bir toplantı odasına benziyor, hayatımın geri kalanını geçirmek istemediğim bir yer” diye konuştu.

Activision CEO’su Bobby Kotick ise metaverse’e duyduğu heyecanı gizlemedi. 2021’deki bir röportajında Kotick, “Ya Nail Stephenson’ın Snow Crash’teki özgün görüşünün ya da Ernest Cline’ın Ready Player One’ında gördüklerinizin gerçekleşeceği bir konumda olacağız” diye konuştu.

Kotick ve Spencer ikilisi Activision satın alımının gerçekleştiği gün CNBC’de beraber röportaj verdi. Kotick “Metaverse’ün neye benzeyeceğini görmeye başlayacağız. Bu metaverse yarışında bir sürü kaynak ve yeteneğe ihtiyacımız olduğu ortaya çıktı” diye konuşurken, Spencer metaverse’ten bahsetmedi bile.

Kotick’in Activision’daki görevi yıl sonunda sona erecek.

Öte yandan Spencer kripto paralara dair daha iyimser düşünüyor olabilir. Sızan şirket içi dokümanlarda Microsoft’un Xbox’a kripto cüzdanları entegre etmeye dair plan yaptığı ortaya çıkmıştı. Spencer sızıntıyı önemsiz gibi lanse ederek, “Çok şey değişti” demişti ancak iddiaları da yalanlamamıştı. Eğer kriptoyu şirket bünyesine dahil etme planlarında bir değişiklik yoksa, yeni çıkacak Microsoft oyunları varlıkları aracılığıyla kripto paralar daha geniş kitlelere yayılabilir.

KAYNAK

Instagram
KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video