Haziran 13, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Metaverse

METAVERSE’TE ÇOCUKLARA TEHLİKE TESPİT EDİLDİ

tehlike
“Meta-evren”in kısaltması olan metaverse, gerçek ve sanalın bir bilim-kurgu vizyonunda birleştiği ve insanların farklı cihazlar arasında hareket etmesine ve sanal bir ortamda iletişim kurmasına izin verirken özellikle çocuklar için birçok tehlikeyi de beraberinde getiriyor...
Geçen yıl isim değiştirerek Meta adını alan Facebook'un fitilini ateşlediği “metaverse” çılgınlığı büyüyor. “Meta-evren”in kısaltması olan metaverse, gerçek ve sanalın bir bilim kurgu vizyonunda birleştiği ve insanların farklı cihazlar arasında hareket etmesine ve sanal bir ortamda iletişim kurmasına izin verdiği dijital bir dünya olarak tanımlanıyor.
Her gün binlerce kullanıcı Metaverse evrenine katılırken, bu sanal dünyanın özellikle çocuklar için yeterince güvenilir olmadığı da tartışılıyor. İngiltere merkezli BBC, Metaverse evrenindeki olayları gözlemlediği bir soruşturma başlattığını açıklamıştı. Bu sayede, Metaverse evreninin en popüler çocuk oyunlarından biri olarak kabul edilen Roblox’ta cinsellik ve ırkçılık içeren görüntüler ortaya çıkmış, tepki toplamıştı.

TEHLİKE: TECAVÜZ TEHDİTLERİ ALDI

BBC soruşturması sırasında, muhabir, 13 yaşında bir kız çocuğu gibi davranmış, cinsel ve ırkçı saldırılara maruz kaldığı hatta tecavüz tehditleri ile karşılaştığı belirlenmişti.
İngiltere merkezli Çevrimiçi çocuk güvenliği politikası kurumu, ortaya çıkan bulguların ardından Metaverse evreninin çocuklar için ‘tehlikeli’ olduğu konusunda uyardı.
BBC muhabiri, avatarların seks simülasyonu yaptığı sanal gerçeklik odalarını ziyaret ettiğini açıkladı. Bu odalara girişte yaş sınırının 13 olarak belirlendiği aktarılırken, muhabir, çok sayıda yetişkin erkek tarafından taciz edildiğini ve cinsel konuşmalara ve objelere maruz bırakıldığını ifade etti. Muhabir, Meta evreninde striptiz kulüplerin olduğunu ve 13 yaşına kadar çocukların buralara girebildiğini aktardı.

HABERİN DEVAMI…

Twitter
Instagram
KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video