Nisan 19, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Metaverse

METAVERSE RÜYASI ÇABUK BİTTİ; YATIRIMLAR DURDU

yatırımlar

Financial Times’ın yayınladığı yeni rapora göre metaverse projelerine olan yatırımlar bıçak gibi kesildi. Uzmanlar metaverse’ün başlamadan bittiği görüşündeler. 

Risk sermayedarları, konuya olan ilginin azalması nedeniyle metaverse projelerine yatırım yapmayı bıraktı. Bu durum Financial Times muhabiri Jemima Kelly tarafından şu sözlerle bildirildi:
"Artık çok para toplamak istiyorsanız, projenize 'üretken yapay zeka' adını verseniz iyi olur. Metin, görüntü veya başka içerikler üretebilen yapay zeka. Bu sektöre yapılan risk sermayesi yatırımları 2020'den 2022'ye %425 arttı."

Yatırımcılar metaverse’e inanmıyor

Financial Times'a göre Meta'nın yerli yatırımcıları da metaverse fikrine sıcak bakmıyor. Şirketin CEO'su Mark Zuckerberg'in kısa bir süre önce metaverse'ün "yaptığımız işin sadece küçük bir parçası" olduğunu söylemek zorunda kalmasının nedeni de bu.
Google Trends'e göre, 'metaverse' kelimesiyle yapılan sorguların sayısı yıl içinde %80 oranında düştü. Meta Quest sanal gerçeklik başlıklarını üreten Reality Labs ise 2022 yılını 13,7 milyar dolar işletme zararıyla kapattı.
Ayrıca Meta'da, metaverse üzerinde çalışmak üzere yaklaşık 10.000 AB çalışanını işe alma projesi "askıya alındı". Kelly, "Bu arada Microsoft, başlangıcından sadece dört ay sonra metaverse ekibini kovdu ve 100 çalışanını işten çıkardı." dedi.

Bill Gates’e göre yenilikçi değil

George Washington Üniversitesi'nde internet üzerine çalışan bir profesör olan Dave Karpf ise verdiği demeçte, "En büyük sorun, araçlar ne kadar iyi olursa olsun, insanların hala büyük ölçüde meta evrene girmek istememesidir." dedi. Kelly, metaverse'ün "henüz başlamadan bittiği" sonucuna varıyor.
Daha önce milyarder Bill Gates de metaverse'ün gelişimine karşı çıkmıştı. Ona göre metaverse yenilikçi bir şey değil.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video