Ocak 28, 2023
İstanbul/Turkey
Metaverse

METAVERSE PATENT BAŞVURULARININ %75’İ İKİ ÜLKEYE AİT

patent

Nikkei Asya’ya göre 2016’dan bu yana metaverse, sanal ve artırılmış gerçeklik ile ilgili patent başvurularının yüzde 75’i Amerika ile Güney Kore merkezli şirketlere ait.

Araştırma, dünya genelindeki metaverse, artırılmış ve sanal gerçeklik patent başvuru kategorilerini değerlendirdi.

Patent Başvuru Sıralamasında ABD’li Şirketler Önde

Nikkei Asia ve araştırma şirketi Cyber Creative Institute tarafınca yapılan ortak bir araştırmaya göre dünyanın en büyük 20 metaverse patent başvurusu sahipleri arasında ABD merkezli şirketler yer alıyor. ABD menşeli şirketler 2016’dan bu yana yapılan 7.760 başvurunun yüzde 57’lik kısmını oluşturuyor.
İlk 20’de yer alan Güney Koreli firmalar ise yüzde 19 ile ikinci sırada yer alırken, yüzde 12 ile Çinli firmalar yer alıyor. Arkalarından ise yüzde 8 ile Japon firmaları geliyor.
Anket Japonya, ABD, Avrupa ve metaverse, artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik ile ilgili pazarlarda yaklaşık 20 patent kategorisini ele alıyor.
Güney Kore merkezli ve çok uluslu bir firma olan LG Electronics, 2016’dan bu yana en fazla metaverse patent başvurusunda bulundu ve yerel rakibi Samsung Electronics ile olan rekabetine devam ediyor. Her iki firma da bu yılın başlarında kendi akıllı TV’lerinde NFT alım satım işlevlerini dahil eden bir yenilik getirdi.
ABD merkezli şirketler Meta, Microsoft, Intel ve Apple da Çin’den Huawei ve Japonya’dan Sony ile birlikte ilk 20 Metaverse patent başvurusu yapanlar listesine girdi.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video