Mayıs 22, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Metaverse

METAVERSE’TE HUKUKSAL AÇIKLAR VAR

hukuksa

Metaverse dünyasının vaat ettiği geleceği değerlendiren Makro Ekonomi Uzmanı Prof. Dr. Volkan Öngel, “Metaverse dünyasında şu anda mülkiyet hakları, telif hakları gibi birçok hukuksal konu hâlâ açık. Kaybetmeye hazır olmadığınız hiçbir şeyi asla riske atmayın” diye konuştu.

Makro Ekonomi Uzmanı Prof. Dr. Volkan Öngel, TÜSİAV (Türk Sanayici ve İş adamları Vakfı) tarafından düzenlenen ‘Metaverse Alternatif Dünya mı?’ başlıklı etkinliğe konuk oldu.
TÜSİAV Mütevelli Heyeti Üyesi Semra Yağmur’un moderatörlüğünü yaptığı etkinlikte, TÜSİAV Yönetim Kurulu Başkanı Veli Sarıtoprak, Yönetim Kurulu üyeleri Fisun Şener ve Cemil Sedefoğlu da konuşmacı olarak yer aldı.

“YENİ NORMALLER HAYATIMIZA GİRDİ”

Metaverse konusunda özellikle merak edilen konunun ‘ekonomik olarak fırsatlar için geç mi kalındığı’ olduğuna vurgu yapan Beykent Üniversitesi Öğr. Üyesi Makro Ekonomi Uzmanı Prof. Dr. Volkan Öngel, “Endüstri 4.0 ve Web 3.0 gibi isimlerle gelişen teknolojik yenilikler dünyası insanlığa, şirketlere; gelecekte insan hayatında fiziksel iş gücünün daha az yer alacağı, ışıksız fabrikalar, birbirleri ile konuşabilen yapay zekaya sahip makinelerin hâkim olacağı bir dünyayı son yıllarda katlanarak artan bir hızla getiriyor. Özellikle pandemi etkisi ile geçen son 2 yıl bizlere fiziksel dünyadan uzakta sosyalleşme, çalışma, öğrenme, eğlenme gibi etkinliklerin yapılabileceğini gösterdi ve “yeni normalleri” artık hepimizin hayatında her alanda yer alıyor” dedi.

“HAYALLERİNİZİN PEŞİNDEN KOŞARKEN DİKKATLİ OLUN”

Sanal bir platformdan bir NFT ya da arsa satın alarak herkesin zengin olma hayalini kurduğunu söyleyen Öngel, “Her ne kadar milyarlarca (hatta önümüzdeki on yılda trilyonlarca olacağı tahmin ediliyor) dolarlık bir ekonomiden bahsedilse de hayalimizin peşinden koşarken dikkatli olmak gerekli.  Bir NFT ya da bir sanal arsa satın aldığınızda aslında yaptığınız temel olarak benzersiz dahi olsa birkaç byte büyüklüğünde dijital veri almaktan ibaret. Herhangi bir NFT unsurun değeri (fiyatı) belli değil, dolayısı ile burada bir farklılık, bir kulübe üyelik, diğerlerinde olmayana sahip olma belki de tek olma hissi ile satın alıyoruz ki bu işi çekici yapıyor” ifadelerini kullandı.

“KAYBETMEYE HAZIR OLMADIĞINIZ HİÇBİR ŞEYİ ASLA RİSKE ATMAYIN”

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video