Aralık 10, 2023
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Metaverse

“META, METAVERSE TERİMİNİ ‘MAHVETTİ’ AMA ŞİMDİ EVRİM GEÇİRİYOR

metaverse

Yuga Labs CEO’su Daniel Alegre, Meta’nın Horizon Worlds’ü düşük bir kullanıcı tabanından muzdaripken, metaverse platformlarının inşa etmeye odaklandığını söylüyor.

Büyük teknoloji oyuncusu Meta, tuhaf vizyonunu kitlelere yaydığında metaverse’ün adını kötüye çıkardı. Yuga Labs CEO’su Daniel Alegre, Meta’nın neyse ki açık çevrimiçi sanal dünyaların gelişmeye devam ettiğini söylüyor.

Singapur’daki Token 2049’da Cointelegraph’a konuşan Alegre, metaverse ile ilgili sorunun Meta’nın “terimi mahvetmesi olduğunu çünkü diğer metaverse platformları zaten mevcut olmasına rağmen ‘Bu yepyeni bir şey’ dediğini” söyledi.

Activision Blizzard’daydım, World of Warcraft’ımız vardı. World of Warcraft bir metaverse, Fortnite bir metaverse – yani metaverse bence çok çok olumlu şekillerde gelişiyor.

Alegre, kullanıcı tabanının düşük olmasının Meta’nın Horizon Worlds’ünün temel sorunlarından biri olduğunu, ancak “Orada olmak için bir neden olsaydı” bunun yararlı olabileceğini söyledi.

(Kullanıcılar) içeri girip ‘Hey, Mark, seni görmek çok güzel… Peki şimdi ne olacak? Sadece fiyasko, odada büyük bir yankı var.

Horizon Worlds’ün aksine, Yuga’nın yaklaşmakta olan Otherside metaverse’ünün – en az Mart 2022’den beri geliştirilmekte olup resmi bir lansman tarihi yoktur – fungible olmayan token sahiplerinden oluşan topluluklarının bağlantı kurmak için dijital bir alana sahip olma ihtiyacından kaynaklandığını da sözlerine ekledi.

Alegre, şunları söyledi:

Bizden yapmamızı istedikleri şey dijital bağlantı. Özünde, (Otherside) topluluğumuzun tek bir yerde dijital olarak bağlantı kurması için bir yol.

Otherside şu ana kadar sadece birkaç erken erişim demosu ve Temmuz ayında bir odak grubu tarafından yapılan “Vibe check” ile görülebildi. Alegre, Yuga’nın kısa süre önce “Çekirdek üyeler” ile Otherside’ın sınırlı bir deneyimini daha gerçekleştirdiğini söyledi.

Otherside’ın kurucu ortağı Sebastien Borget’nin Cointelegraph’a verdiği demeçte, platformunda Singapur ve Türkiye gibi ülkeleri yansıtan mahalleler oluşturduğunu söylemesiyle, Otherside’ın çalışan akranı The Sandbox da kültürü çevrimiçi hale getirmeye çalıştı.

NFT’ler “İki yola” ayrılıyor

Alegre, NFT’lerin nasıl görüldüğü konusunda da bir ayrışma gördüğünü söyledi. Bir yandan, NFT’lere yalnızca sanatları ve tarihleri için değer veriliyor. Diğer yanda ise toplum ve fikri mülkiyet hakları için değer görüyorlar.

“Bunlar, tüm bunların gittiği iki yol,” diye görüş bildirdi. NFT projeleri CryptoPunks ve Bored Ape Yacht Club (BAYC) arasındaki kullanım durumlarını karşılaştırdı. Alegre’ye göre, erken bir NFT koleksiyonu olan CryptoPunks, orijinaline sahip olmanın değerini görmeye başlayan “En iyi müzelere ve koleksiyonculara” maruz kalıyor. Bu arada, BAYC sahipleri bir topluluk oluşturdu ve Alegre “900’den fazla Apes sahibinin Apes’lerin üzerine iş kurduğunu” iddia ediyor.

Alegre, BAYC #9472 NFT'nin sahibi tarafından kendisine verilen ve üzerinde Sıkılmış Maymun resmi bulunan kahve paketini gösteriyor. Kaynak: Andrew Fenton/Cointelegraph
Alegre, BAYC #9472 NFT’nin sahibi tarafından kendisine verilen ve üzerinde Sıkılmış Maymun resmi bulunan kahve paketini gösteriyor. Kaynak: Andrew Fenton/Cointelegraph

 

Yuga’nın, kullanıcı tarafından oluşturulan içerik (UGC) modelinin platformda video paylaşımı etrafında işletmeler kurulmasına izin verdiği YouTube’a benzer bir konumda olduğunu söyledi.

UGC’ye, yaratıcı ajanslara ve reklamcılığa dayalı medya şirketleriniz var. Aynı şeyin Bored Ape topluluğu ile geliştiğini görmeye başlıyorsunuz.

Alegre, “Bu size NFT’lerin ve NFT sahipliğinin, eğer bunu topluluğa verirseniz, hayal bile edemeyeceğiniz şekillerde kullanabileceklerini gösteriyor,” dedi. “Hem çevrimdışı alanda hem de çevrimiçi alanda.”

KAYNAK

Instagram
KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video