Temmuz 21, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Metaverse

HONG KONG, METAVERSE PLATFORMU CyberDefender’I BAŞLATTI!

Platform

Platform, siber dünyadaki tüm suçların metaverse’te de işlenebileceği uyarısıyla metaverse’te suçun önlenmesini teşvik etmek için başlatıldı.

Hong Kong Polis Gücü'nün siber güvenlik birimi, halkı Web3 ve metaverse ile ilgili potansiyel tehlikeler konusunda eğitmek üzere tasarlanmış, yeni bir metaverse platformu olan CyberDefender'ı hayata geçirdi.
27 Mayıs'ta yapılan bir açıklamaya göre, Hong Kong Polis Gücü Siber Güvenlik ve Teknoloji Suçları Bürosu (CSTCB), teknoloji suçlarını önlemeye odaklanarak vatandaşlarını dijital çağda karşılaşılacak zorluklara hazırlamak amacıyla CyberDefender adlı yeni bir metaverse platformunu tanıttı.
CyberDefender metaverse’te 27 Mayıs’ta “Metaverse’ü Keşfetmek” etkinliği. Kaynak: Hong Kong Özel İdari Bölgesi Hükümeti.

Hong Kong ve metaverse’te suç önleme konusu

Platformun faaliyete geçtiği gün, metaverse'te suç önleme stratejilerini tartışmak amacıyla üç sanal mekâna yayılan Metaverse'ü Keşfetmek başlıklı bir etkinlik düzenlendi.
Etkinlik sırasında CSTCB baş müfettişi Ip Cheuk-yu metaverse'te dikkatli olmanın önemini vurgulayarak katılımcıları internet kullanırken gösterdikleri dikkati, metaverse'te de göstermeye çağırdı. Kendisi şunları söyledi:

Yatırım dolandırıcılığı, sistemlere yetkisiz erişim, hırsızlık ve cinsel suçlar gibi siber dünyadaki tüm suçlar metaverse’te de işlenebilir.

Ayrıca, merkeziyetsizliğin, varlık hırsızlığı riskini potansiyel olarak artırabileceğini şu sözlerle açıkladı.

Web3’teki sanal varlıkların merkeziyetsiz yapısı, siber suçluların cihazlarını, sanal varlık cüzdanlarını ve akıllı sözleşmeleri hedef alma olasılığını da artırabilir.

CyberDefender metaverse’de 27 Mayıs’ta Metaverse’yi Keşfetmek etkinliği. Kaynak: Hong Kong Özel İdari Bölgesi Hükümeti.
Hong Kong Polis Gücü, 2023 yılının ilk çeyreğinde Hong Kong'da sanal varlık suçlarında önemli bir artış rapor edilmesinin ardından, özellikle genç nesil için teknoloji suçları eğitim girişimlerini artırmayı planlıyor.
2023'ün ilk çeyreğinde sanal varlıklarla ilgili 663 vakanın rapor edildiği ve bu vakaların 2022'nin ilk çeyreğine kıyasla yüzde 75'lik bir artışla toplam 570 milyon dolarlık bir kaybı temsil ettiği açıklandı. 
Polis, şunları söyledi:

CyberDefender Metaverse platformu aracılığıyla farklı temalarda kamu eğitim girişimleri düzenlemeye devam edecek, gençler arasında bilgi teknolojisindeki son gelişmeler, potansiyel tuzaklar ve teknoloji suçlarını önlemenin önemi konusunda farkındalık yaratacaktır.

Bu gelişme, 22 Mayıs'ta Çin'in doğusundaki Jiangsu eyaletinin başkenti Nanjing'in, ülke çapında metaverse araştırma ve geliştirmeyi ilerletmek amacıyla Çin Metaverse Teknoloji ve Uygulama İnovasyon Platformunu başlattığının bildirilmesinin ardından geldi. İnovasyon platformu Nanjing Bilgi Bilimi ve Teknolojisi Üniversitesi (NUIST) tarafından yönetiliyor.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video