Nisan 13, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Metaverse

GÜNEY KORE’DE SEUL’ÜN METAVERSE KOPYASI YARATILDI

Seul

Metaverse ve Web3 konularında önemli atılımlar yapan Güney Kore, şimdi de metaverse’te başkent Seul’un bir kopyasını yarattı. Güney Korelilerin avatarlarıyla gezebilecekleri metaverse şehrinin, kamu hizmetlerini kolaylaştırmayı amaçladığı belirtildi.

Kripto para regülasyonlarını kolaylaştıran ve Web3 konularında önemli adımlar atan Güney Kore, şimdi de başkenti Seul’u metaverse’e taşıdı. Şehrin bir kopyası metaverse üzerinde yaratılırken, 3 bölümden oluşan projenin 2026 yılında tamamlanması bekleniyor.
Güney Kore vatandaşlarının avatarlarıyla tecrübe edebilecekleri sanal şehrin asıl amacı ise kamu hizmetlerinin daha hızlı ve etkin şekilde sunulması olarak plânlandı. Metaverse Seul uygulaması, ilk etapta vatandaşlık belgesi verilmesi, vergi danışmanlığı ve zor durumdaki işletmeler için bir destek merkezi gibi hizmetler sunacak. 2024’te tamamlanması beklenen ikinci aşamayla beraber bu hizmetlere emlak sektörü de eklenecek. Ayrıca yabancıların emlak alımları da bu uygulama üzerinden kolaylaştırılacak.
Hatırlanacağı üzere geçen sene şubat ayında ülkenin Bilim ve İletişim Teknolojileri Bakanlığı, metaverse sektörüne yatırım yapmak için 223.7 milyar Kore wonu (yaklaşık 180 milyon dolar) fon oluşturacağını açıklamıştı.
Samsung’un da dahil olduğu Güney Kore’nin ünlü teknoloji şirketleri de metaverse alanına olan yatırımlarını artırırken, devlet başkanı olan Yoon Suk-yeol teknolojiye yatırımın ülkenin önceliği olduğunu belirtmişti.
Ülkenin bilim bakanlığı da metaverse’ü, sanal ve fiziksel gerçekliğin birleşimi olarak tanımlıyor.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video