Temmuz 19, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Metaverse

DUBAI VELİAHT PRENSİ METAVERSE PROJESİNİ AÇIKLADI

Dubai

Son dönemde kripto para borsalarına kapılarını açan ve Binance başta olmak üzere birçok borsaya lisans veren Dubai’den şimdi de metaverse hamlesi geldi. Dubai veliaht prensi Hamdan bin Muhammed, ülkenin 5 yıllık metaverse stratejisi belirlediğini açıkladı ve 40 bin sanal iş kolu sağlayarak Dubai’yi inovasyon anlamında dünyanın ilk 10 şehrinden biri yapmak istediklerini söyledi.

Dubai, blok zinciri teknolojisi ve metaverse’ün varlığının şehirde daha fazla olması adına yeni bir proje başlattı. Dubai’nin veliaht prensi olan Hamdan bin Muhammed, Twitter hesabından yaptığı açıklamayla “Metaverse stratejisi”ni duyurdu.
Dubai’nin şu anda metaverse ve blok zinciri teknolojisi odaklı iş yapan bin şirkete ev sahipliği yaptığını ve amaçlarının 5 yılda bu sayıyı 5’e çıkarmak olduğunu belirten Şeyh Hamdan bin Muhammed, bölgede birinci, dünyada da bu anlamda ilk 10 içerisinde olmak istediklerini söyledi.

5 yıl içinde 1 milyar dolar

Projeden 5 yıl içinde 1 milyar dolarlık gelir beklenirken, şehirde de 40 bin sana iş kolu oluşturulması hedefleniyor. Plânlamanın içinde metaverse uygulamalarının geliştirilmesi ve bu uygulamalardan devlet dairelerinin de yararlanması da bulunuyor.

“Yeni ekonomik fırsatlar oluşacak”

Konuyla ilgili konuşan Yapay Zeka, Dijital Ekonomi ve Uzaktan Çalışma Uygulamaları Bakanı Omar bin Sultan Al Olama ise hayati derecede önemli olan sektörlere metaverse’ü entegre etmenin önemine değindi ve hem Dubai hem de BAE’nin bu tür hamlelerinin bölgedeki insanların hayatlarına pozitif etki edeceğini söyledi:

“Ayrıca bu adımlar, Dubai’yi, yeni ekonomik fırsatlar sunan dünya çapında bir akıllı-merkeze dönüştürecektir. Dubai Metaverse Stratejisi, BAE’nin Yapay Zeka Stratejisi ile paralel amaçlar taşımaktadır. Geleceğin teknolojilerinin benimsenmesi ve dijital dönüşümün sağlanması için yeni insiyatiflere yatırım yapılması şarttır”

Turizm, eğitim, uzaktan çalışma, sağlık ve hukuk da dahil olmak üzere hayati önemdeki sektörlerde yeni iş modelleri oluşturmak için Web3 uygulamalarının geliştirilmesini destekleyecek olan proje aynı zamanda kullanıcılar için küresel standartlarda güvenli platformların oluşturulmasının da önünü açacak.

2021’de 13 milyar dolara ulaştı

Artırılmış gerçeklik ile sanal gerçekliğin metaverse’ün iki önemli unsuru olduğu belirtilen açıklamada şu anda bu konuda Dubai’de 6700 iş kolu olduğu ve BAE’ye 500 milyon dolarlık bir katkı verdiği ifade edildi. Bu rakamın ileriki dönemde ciddi derecede artmasının hedeflendiği iletilirken, 2021 yılı itibariyle metaverse alanındaki girişim sermayesi ve özel şirket finansmanının 13 milyar dolara yükseldiği aktarıldı.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video