Temmuz 20, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Metaverse

DECENTRALAND’A İSPANYA DOPİNGİ İŞE YARAR MI?

İspanya

Metaverse, birçok sektör oyuncusundan aldığı destekle büyümeye devam ediyor.

Metaverse, birçok sektör oyuncusundan aldığı destekle büyümeye devam ediyor. Grayscale Investments gibi şirketler, metaverse’ün 1 trilyon dolarlık bir sektör haline geleceğini iddia ediyor. Sanal evrene güvenenler sadece şirketler değil. Ülkeler de bu yarışta geri kalmak istemiyor. İspanya hükümeti, ülkede metaverse’ün ivme kazanması için düğmeye bastı. Decentraland da İspanya tarafından alınan kararlar sonrası yüzün gülen taraf olabilir.

Decentraland, İspanya’ya Gelebilir mi?

İspanya hükümeti, metaverse ile ilgili projelerin geliştirilmesini daha da artırmayı planlıyor. Bunun için bazı teşvik ve hibe programları var ve bu tür hibelere ayrılan toplam miktar 4 milyon dolar olarak belirlendi. Söz konusu proje için yetki, Ekonomi ve Dijital Dönüşüm Bakanlığı’na verildi. Bunun için sadece İspanya’da proje geliştirmeye gerek yok. Avrupa Birliği’nde metaverse projeleri geliştirenler de aynı hakka sahip olabiliyor. Ayrıca projelerin yüzde 25’inde kadınların yer alması gerekiyor.
AMB Crypto‘ya göre bu, Decentraland için İspanya’da büyük bir destek olabilir. Sanal gerçeklik platformu son zamanlarda ivme kaybetmeye başladı. LAND arsa satışları bu yılın ocak ayından itibaren her gün düşüyor diyebiliriz. Yaklaşık 6 ay önce satışlar 6 milyon doları görerek tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmıştı. Haziran itibariyle ise toplam satışlar 690 bin doların altına indi.
Bunu Dune’un Sandbox ve Decentraland’i karşılaştırdığı grafiğinde de görüyoruz.
Decentraland vs Sandbox Arsa Satışları, Kaynak: Dune
Decentraland’daki LAND arsa fiyatları da düşüşte. Ocak ayında 6 bin doları gören arsalar şimdilerde 3 bin dolar seviyesinde. Bu arazilerin ortalama satış fiyatlarını ay bazında aşağıdaki grafikte görebilirsiniz.
Decentraland ortalama aylık arsa fiyatları, Kaynak: Dune
Satış adetlerine baktığımızda ise 16 Temmuz itibariyle, temmuz ayında sadece 371 arsanın satıldığını görüyoruz.
Buradaki düşüşler ve Decentraland’in geçtiği zor dönem, İspanya’nın bu sanal gerçeklik platformu ile çalışmaya karar vermesiyle birlikte atlatılabilir. Şimdilik konuya ilişkin resmi bir bilgi tabii ki yok. İlerleyen günlerde İspanya’nın metaverse planıyla şirketi canlandırıp canlandırmayacağını hep birlikte göreceğiz.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video