Nisan 20, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Kripto Para

Y KUŞAĞININ %40’I KRIPTO PARA YATIRIMINA SAHİP

Y kuşağı

Amerika Birleşik Devletlerinde hazırlanan “Y kuşağı finansal geleceklerini nasıl görüyor” başlıklı bir raporu, milenyum gençlerinin %40’ının halihazırda kripto para yatırımcısı olduğunu gösterdi.

Yatırım şirketi Alto tarafından yayınlanan bir rapor, yatırım konusundaki tercihlerini öğrenmek için Amerikalı yetişkinler ile kapsamlı bir anket çalışması yürüttü. Sonuçlar, bir yatırımı olan Y kuşağının %40’ının kripto para üzerinde yatırım sahibi olduğunu gösterdi.
Y kuşağı 18 ila 38 yaş arasındakileri yani 1980 ile 2000 yılları arasında doğanları ifade etmek için kullanılıyor. Y kuşağı yaklaşık olarak ABD nüfusunun %35’ini oluşturuyor.
Raporun sunduğu verilere göre, “Kripto para yatırımcılarının yüzdesi, geleneksel yatırım fonu sahibi olan Y kuşağının yüzdesinden daha fazla”. Üstelik bu sayı, hisse senetlerine sahip olan Y kuşağına neredeyse eşit.
Ancak Alto Kurucusu ve CEO’su Eric Satz, mevcut koşulların Y kuşağının yatırım yapmayı düşünmesini zorlaştırdığını söyledi. Bu düşüncesini aşağıdaki ifadelerle aktardı:

“Göze çarpan tüketim kültürü, yükselen yaşam maliyetleri ve artan öğrenci kredisi borçları dünyasında, Y kuşağı gelecek için yatırım yapmayı zor buluyor. Çünkü bugünü karşılamakta zorlanıyorlar.”

Hem hisse senetleri hem de kripto yatırımları söz konusu olduğunda, Y kuşağının belirgin bir takım endişeleri bulunuyor. Bu endişelerin başında piyasalara olan güven eksikliği ve başarılı olmak için profesyonel bir yatırımcı olmak gerektiğine dair inanç geliyor.
Raporda dikkat çeken diğer başlıklar ise:
*Y kuşağının %76’sı, bir piyasa çöküşü (Market Crash) sonucunda yatırımlarının yok olabileceğinden endişeleniyor.
*Y kuşağının %74’ü, borsa yatırımını bir kumar olarak görüyor.
*Y kuşağının %71’i, çeşitlendirilmiş bir portfolyonun daha başarılı olacağına inanıyor.
Bu arada, şu anda kripto sahibi olan anket katılımcıları aynı zamanda emeklilik portföylerine de kripto paraları eklemeyi planlıyor. Rapor ayrıca, kripto sahibi ve bireysel emeklilik hesabına (IRA) sahip olan Y kuşağının %70’inin dijital varlıklarını bir bireysel emeklilik hesabında tuttuğunu vurguladı.
Haziran ayının başlarında yapılan bir anket, yüksek varlığa sahip bireylerin de kriptoyu benimsediğini gösterdi. “Dünya Zenginlik Raporu”ndaki sonuçlar, zengin katılımcıların %71’inin dijital varlıklara yatırım yaptığını ortaya koydu. Yatırım yapılan varlıklar arasında kripto, takas edilemeyen tokenlar (NFT’ler) ve borsada işlem gören fonlar (ETF’ler) bulunuyor.
Haziran ayında Blockware Intelligence tarafından hazırlanan bir başka rapor, Bitcon’in benimsenmesinin tıpkı geçmişteki yıkıcı teknolojiler gibi (akıllı telefonlar, internet ve sosyal medya) güçlü bir ivmeye sahip olacağını belirtti.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video