Kasım 26, 2022
İstanbul/Turkey
Kripto Para

TÜRKİYE, FTX YÖNETİCİLERİNİN MAL VARLIĞINA EL KOYDU

mal

İflas eden kripto para borsası FTX hakkında açılan soruşturma sonucunda, şirket sorumlusu Sam Bankman-Fried ve diğer ilgililerin mal varlıklarına el kondu.

FTX iki hafta önce iflas başvurusunda bulunmuş, bir günde 14,6 milyar dolar kaybeden kurucusu Sam Bankman-Fried’ın da kaçmıştı.
FTX’in en büyük 50 alacaklısına 3,1 milyar dolar borçlu olduğunu bildirilmişti.
Belgelere göre en büyük 10 alacaklı için bu meblağ 1 milyar 450 milyon dolar. Tek bir alacaklının kaybı 220 milyon dolardan fazla.

El konan miktar belirsiz

Mali Suçları Araştırma Kurulu’nun (MASAK) açıklamasına göre 14 Kasım’da başlatılan incelemede yetkililerin bankalar, elektronik para kuruluşları, kripto varlık hizmet sağlayıcıları vb. yükümlüler nezdindeki hesaplarındaki işlemlerin askıya alındığı hatırlatıldı.
Açıklamada incelemeler sonucunda şu sonuçlara varıldığı yazıldı: “Müşteri emanetleri usulüne uygun olarak muhafaza edilmedi. Gerçeğe aykırı iş ve işlemlerle müşteri emanetleri başkaca kişi veya kişiler uhdesine geçirildi veya yurtdışına çıkarıldı. Müşterilere gerçekte olmayan kripto varlıkların aldırılıp sattırıldı, olağan bir piyasa işleyişine aykırı bir biçimde piyasalardaki arz ve talebin fiktif bir biçimde yönetildi.”
Açıklamada İstanbul Başsavcılığı'na başvuru sonrası Bankman-Fried ve diğer ilgililer hakkında adli soruşturma açılıp şüphelilerin malvarlıklarına el koyma tedbiri uygulandığı yazıldı. El konan miktar belirtilmedi.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video